Resort klimatu nie zwolni gmin z recyklingu

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Samorządy mogą wnioskować o zawieszenia kar za niespełnienie wymogów dotyczących przetworzenia odpadów. Jak je spełnią, kary będą anulowane.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego gminom zależy na zwolnieniu w obowiązków recyklingowych
  • dlaczego resort klimatu nie chce tego zrobić

Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska nakładają kary na gminy, które nie osiągają wskaźników dotyczących przygotowania odpadów do recyklingu. Pomorskie samorządy napisały więc petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Wnioskują w niej o przeniesienie obowiązku wywiązywania się ze wskaźników recyklingu na podmioty odpowiedzialne za przetwarzanie odpadów i rozliczanie gmin jedynie z poziomu zbiórki selektywnej.

Resort klimatu nie godzi się na tę propozycję. „Nie jest zasadne wprowadzenie rozwiązania dot. przeniesienia z gmin na pozostałe podmioty obowiązku osiągania poziomów recyklingu. Gminy decydują, do których instalacji zostaną przekazane odpady, odpowiadają za funkcjonowanie systemu, inwestycje i inne działania wpływające na jakość odbieranych od mieszkańców surowców” — czytamy w odpowiedzi MKiŚ na pytania PB dotyczące petycji.

Przedstawiciele resortu twierdzą, że w razie nałożenia kar samorządy mogą wystąpić o ich zawieszenie, a po usunięciu przyczyn ich nałożenia zostaną one anulowane.

Przedstawiciele gmin twierdzą jednak, że niełatwo im jest wywiązać się z osiągania wymaganego prawnie poziomu recyklingu, ponieważ wiele instalacji należy do prywatnych podmiotów kierujących się potrzebami rynku, a nie oczekiwaniami gmin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane