Rewitalizacja miast na Mazowszu – rozwój przestrzeni przyjaznych dla mieszkańców i biznesu

Mazowsze jest pięknym i prężnie rozwijającym się regionem Polski. Jednak w jego obrębie istnieje wiele miejsc, które wymagają rewitalizacji. Dzięki nowym projektom będzie można wykorzystać obszary pozostające w cieniu, zaniedbane, które jednak mają ogromny potencjał rozwoju. Na czym polegają działania rewitalizacyjne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 i jakie będą z nich korzyści?

Dlaczego Mazowsze zyska na rewitalizacji miast?

Pozytywny wpływ na życie społeczności lokalnej, sytuację gospodarczą i przestrzeń na danym obszarze – tak w skrócie można określić efekty kompleksowego myślenia o rewitalizacji. Nie chodzi o podejmowanie pojedynczych działań takich jak renowacja budynku, budowa dróg i parkingów, wspieranie instytucji kultury, odnowa tkanki mieszkaniowej. Sedno sprawy tkwi podejmowaniu całościowych działań mających na celu rozwiązywanie problemów społecznych, na przykład zmniejszanie wykluczenia społecznego. Dzieje się to przez np. rozwój infrastruktury technicznej połączony z wspieraniem przedsiębiorczości i zmniejszaniem bezrobocia. Po czym poznać, że realizowane działania przynoszą efekty? Gdy mieszkańcy „stają na nogi”, znajdują zatrudnienie, a dzielnica przestaje być postrzegana jako teren niebezpieczny i zaczyna przyciągać ludzi oraz biznes. Co ważne, o rewitalizacji nie można mówić bez zaangażowania mieszkańców, bo to oni najlepiej wiedzą z jakimi problemami borykają się na co dzień.  

Jakiego typu pomoc oferuje RPO WM na lata 2014-2020?

Rewitalizacja wymaga ogromnych inwestycji, dlatego pieniądze unijne to wyjątkowa szansa na wcielenie w życie wielu projektów. Konieczne jest jednak kompleksowe spojrzenie na to co dzieje się w naszej gminie, dlatego o dofinansowanie mogą się ubiegać tylko działania zgodne z zatwierdzonymi programami rewitalizacji.  

W najbliższym czasie można ubiegać się o dofinansowanie zmiany sposobu użytkowania wspólnych przestrzeni miejskich i wiejskich, takich jak rynki, place lub skwery. Na czym będzie polegała ta zmiana? Tworzeniu nowych miejsc pracy, a także zwiększaniu włączenia społecznego i walce z ubóstwem. Stanie się tak dzięki rewitalizacji wspólnych przestrzeni, wokół których można rozwijać działalność gospodarczą, czy promocję regionalnych produktów. Wsparcie obejmie też odnowę istniejącej zabudowy dla potrzeb gospodarczych, społecznych, edukacyjnych, kulturowych oraz mieszkalnych. Wnioski należy składać od ostatniego dnia października, a ostateczny termin upływa 5 stycznia 2017 r. Pula środków do zagospodarowania to aż 65,1 mln zł. 

Start kolejnego konkursu przewidziany jest na grudzień 2016 r. Wtedy będzie można składać wnioski dotyczące wsparcia w ramach rozwoju infrastruktury technicznej na obszarach rewitalizowanych w celu ich aktywizacji społecznej i gospodarczej. Na zwycięskie projekty czekają kolejne duże pieniądze, bo do podziału jest 48,8 mln zł.  

Właśnie m.in. o rewitalizacji porozmawiamy podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza, które odbędzie się 16-17 listopada w Warszawie. Szczegóły dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu