Riksbank: niska inflacja pozostanie wyzwaniem na lata

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 10-02-2021, 11:16

Szwedzki bank centralny stoi na stanowisku, że potrzeba dłuższego czasu nim inflacja choćby zbliży się do przyjętego celu. A to będzie wymagało dalszego wsparcia monetarnego gospodarki.

Centrala szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie
Centrala szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie
fot. Bloomberg

Riksbank postanowił pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie i kontynuować program luzowania ilościowego. Obie decyzje pokryły się z oczekiwaniami ekonomistów. Kluczowa stopa nadal więc wynosić będzie 0 proc.

W komunikacie bank napisał, że skala obecnego kryzysu będącego następstwem wybuchu pandemii koronawirusa sugeruje, że dopiero najwcześniej w 2023 r. inflacja zbliży się trwale do przyjętego celu na poziomie 2 proc.

Instytucja podkreśliła, że w celu wsparcia ożywienia i presji inflacyjnej, prowadzona polityka pieniężna musi pozostać ekspansywna.

Gospodarczo na tle pozostałych krajów w Europie, Szwecja wypadła w zeszłym roku całkiem dobrze, notując spadek PKB rzędu jedynie 2,8 proc. podczas gdy gospodarka strefy euro skurczyła się o 7 proc. Problemem jednak pozostaje inflacja, której stopa w grudniu wyniosła jedynie 0,5 proc. Zdaniem ekspertów zwiększa to prawdopodobieństwo, że Riksbank nie będzie mógł odejść od zerowych stóp procentowych przed 2024 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane