Rodzina kontrolująca Samsunga zapłaci 10 mld USD podatku spadkowego

opublikowano: 28-04-2021, 07:29

Spadkobiercy zmarłego w październiku ubiegłego roku szefa Samsung Electronics ogłosili w środę, że zapłacą 12 bln wonów (10,1 mld USD) podatku spadkowego. Ofiarują także instytucjom publicznym jego kolekcję ok. 23 tys. dzieł sztuki.

To jeden z największych w historii podatków spadkowych. Rodzina twórcy potęgi Samsunga zapowiedziała, że będzie go spłacać przez pięć lat od kwietnia tego roku. Według agencji Yonhap, zamierza sfinansować podatek pieniędzmi z dywidend oraz pożyczek bankowych. Nie ujawniła jak dotąd jak podzieli się odziedziczonymi akcjami.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Lee Kun-hee zmarł w październiku 2020 roku w wieku 78 lat. Uznawany jest za twórcę potęgi Samsunga, nad którym przejął kontrolę w 1987 roku po śmierci ojca, założyciela firmy. Wartość majątku Lee Kun-hee szacowana jest na 23,4 mld USD. Posiadał m.in. 4,18 proc. akcji zwykłych Samsung Electronic i 0,08 proc. uprzywilejowanych, a także 20,76 proc. udziałów w Samsung Life Insurance, 2,88 proc. w Samsung C&T i 0,01 proc. akcji Samsung SDS.

Spadkobiercy poinformowali, że przekażą 1 bln wonów krajowej służbie zdrowia. Zapowiedzieli także przekazanie instytucjom publicznym ok. 23 tys. antyków i dzieł sztuki z kolekcji zgromadzonej przez Lee.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane