Ropa drożeje najdłużej od 2012 r.

opublikowano: 03-07-2017, 11:48

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach rosną w poniedziałek ósmy dzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od pięciu lat, donosi Reuters. To reakcja rynku na informację o umiarkowanym wzroście produkcji w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem analityków, pogłoski o wzroście wydobycia surowca przez OPEC mogą zahamować i ograniczyć aprecjację notowań „czarnego złota”.

Około godziny 10-tej polskiego czasu baryłka ropy Brent wyceniana była na niemal 48,96 USD. W ubiegłym tygodniu ten typ surowca podrożał o 5,2 proc. notując pierwszy zysk od sześciu tygodni. Obecnie obserwowana 8-mio dniowa wspinaczka cen to najdłuższa taka seria od lutego 2012 r.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Amerykańskie kontrakty terminowe na surowiec zwyżkują w poniedziałek o około 23 centy, do poziomu ponad 46,27 USD, po tym jak w poprzednim tygodniu podrożały o 7 proc.

Aktywność wydobywcza odnośnie nowej produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadła po raz pierwszy od stycznia, podczas gdy dane rządu Stanów Zjednoczonych pokazały, że w kwietniu po raz pierwszy w tym roku spadła produkcja ropy.

Nastrój się zmienił i myślę, że ceny nadal powinny iść w górę. Nie sądzę jednak, aby to była dłuższa tendencja, ale obecna sytuacja znajduje się pod kontrolą byków – ocenia Tamas Varga, strateg z PVM Oil Associates.

Tymczasem czerwcowa produkcja OPEC zwiększyła się o 280 tys. baryłek dziennie do 32,72 mln baryłek dziennie, co może – zdaniem specjalistów – działać hamująco na dalszy wzrost cen. 

W porównaniu z początkiem roku, obecnie ceny ropy są 14 proc. niższe mimo wzrostu popytu, który nie jest jednak w stanie zrównoważyć wzrostu wydobycia surowca w USA, Nigerii i Libii a także w innych lokacjach, jak Brazylia, Irak, Iran czy na Morzu Północnym. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ropa drożeje najdłużej od 2012 r.