Ropa drożeje przez wojnę handlową

opublikowano: 26-06-2018, 10:29
aktualizacja: 26-06-2018, 10:30

Ceny ropy rosną we wtorek wspierane przez spadek produkcji w Kanadzie oraz niepewność eksportu libijskiego.

Jednocześnie rośnie jednak presja wobec OPEC, by kartel zwiększył podaż oraz narasta konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i innymi światowymi gospodarkami.
Zarówno baryłka ropy Brent jak i WTI drożały rano po 35 centów do 75,08 USD i 68,43 USD.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Notowania ceny Brent, które odzwierciedlają światowe relacje popytu i podaży, rosły w związku z niepewnością eksportu surowca z Libii będącej członkiem OPEC.

Wschodniolibijski dowódca sił zbrojnych Khalifa Haftar przekazał kontrolę nad portami naftowymi oddzielnej National Oil Corporation (NOC) z siedzibą na wschodzie kraju.
Oficjalna państwowa firma naftowa ze stołecznego Trypolisu, zwana także NOC, nie będzie już mogła obsługiwać tej ropy - powiedział.

- Ruch ten zwiększa ryzyko, że libijska produkcja ropy zostanie wstrzymana, ponieważ NOC w Trypolisie jest jedynym podmiotem prawnym z prawem do sprzedaży ropy - powiedział Sukrit Vijayakar, dyrektor ds. doradztwa energetycznego Trifecta.

Problemy z produkcją w jednym z największych w Kanadzie zakładów wydobycia piasków roponośnych spowodowały, że cena na kontrakty WTI wzrosła do najwyższego poziomu od 2014 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa drożeje przez wojnę handlową