Ropa naftowa nadal drożeje

  • PAP
opublikowano: 06-12-2022, 09:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po dwóch poprzednich sesjach ze zniżką notowań. W Chinach jest coraz więcej oznak odchodzenia od surowej polityki "zero Covid" - informują maklerzy.

fot. REUTERS/Amit Dave/Forum

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 77,61 USD, wyżej o 0,88 proc.

Brent na ICE w dostawach na II wyceniana jest po 83,53 USD za baryłkę, wyżej o 1,03 proc.

Inwestorzy oceniają pojawiające się coraz mocniej sygnały, że chińskie władze zaczynają odchodzić od stosowania swojej surowej polityki "zero tolerancji dla Covid" w walce z koronawirusem.

W Pekinie od 6 grudnia mają zostać zniesione wymagania dotyczące testów covidowych PCR w supermarketach, biurach i innych najbardziej uczęszczanych miejscach publicznych - podano na samorządowym koncie władz Pekinu Wechat.

To poprawia perspektywy popytu na paliwa w kraju, chociaż mieszkańcy nadal muszą jednak przedstawiać negatywne wyniki testów PCR wykonanych w ciągu ostatnich 48 godzin przed wejściem do barów, restauracji i szkół.

Tymczasem gracze na rynkach paliw rozważają możliwe skutki dla światowych dostaw ropy nałożonego pułapu cenowego - 60 USD za baryłkę - na rosyjską ropę przez kraje G7 i UE w celu ukarania Moskwy za jej inwazję na terytorium Ukrainy.

Na razie nie doszło do powszechnych zakłóceń w dostawach ropy z Rosji, chociaż niektóre tankowce z rosyjskim surowcem utknęły w pobliżu Turcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane