Ropa powyżej 70 USD po raz pierwszy od 2014 r.

opublikowano: 07-05-2018, 06:48
aktualizacja: 07-05-2018, 06:52

Cena baryłki ropy WTI przekroczyła 70 USD po raz pierwszy od listopada 2014 roku w związku z obawami dotyczącymi dostaw surowca z Wenezueli, donosi Reuters.

Kurs ropy WTI z czerwcowych kontraktów dochodził do 70,64 USD. Obecnie rośnie o 1 proc. do 70,40 USD.

Notowania ropy WTI od listopada 2014 roku
Zobacz więcej

Notowania ropy WTI od listopada 2014 roku

Analitycy ostrzegają, że pogłębiający się kryzys gospodarczy w Wenezueli negatywnie wpływa na wydobycie i eksport ropy z tego kraju. Od pierwszym lat XXI wieku wydobycie spadło o połowę do ok. 1,5 mln baryłek dziennie, co tłumaczone jest niedostatecznymi inwestycjami w branży naftowej. Niedawno amerykańska firma ConocoPhillips rozpoczęła zajmowania aktywów wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA na Karaibach po tym jak wygrała arbitraż i dostała 2 mld USD rekompensaty. To dodatkowo zmniejszy produkcję ropy przez Wenezuelę.

Wzrost notowań ropy jest także tłumaczony dalszą niepewnością dotyczącą decyzji USA w sprawie porozumienia z Iranem. Greg McKenna, główny strateg  AxiTrader twierdzi, że na rynku przeważa oczekiwanie iż prezydent Donald Trump wycofa się z umowy z 2015 roku, co oznacza powrót sankcji i grozi odcięciem dostaw irańskiej ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu