Ropa w tym roku może być nawet po 60 USD za baryłkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2005, 19:11

Ceny ropy naftowej mogą w tym roku wzrosnąć do 60 USD za baryłkę, jeśli popyt na ropę w IV kwartale będzie wysoki - ocenił minister ropy Kuwejtu, pełniący również funkcję przewodniczącego OPEC.

Ceny ropy naftowej mogą w tym roku wzrosnąć do 60 USD za baryłkę, jeśli popyt na ropę w IV kwartale będzie wysoki - ocenił minister ropy Kuwejtu, pełniący również funkcję przewodniczącego OPEC.

"Ceny mogą dojść nawet do 60 USD za baryłkę, gdyby w IV kwartale był duży popyt" - powiedział Sheikh Ahmad Fahd al-Sabah przed środowym spotkaniem OPEC w Isfahanie. Al-Sabah dodał, że ceny amerykańskiej lekkiej ropy WTI będą pozostawać w tym roku w przedziale 50-55 USD za baryłkę ze względu na spodziewany duży popyt w III i IV kwartale.

Przedstawiciel Kuwejtu ocenił, że w tym roku ceny ropy z OPEC wyniosą 45-50 USD za baryłkę, chociaż al-Sabah preferuje dla ropy z kartelu raczej przedział 28-38 USD za baryłkę wobec obecnych 22-28 USD/b.

Odnosząc się do środowego posiedzenia OPEC w Iranie al-Sabah stwierdził, że najlepszym wyjściem byłoby utrzymanie przez kartel obecnie obowiązujących kwot dostaw ropy (27 mln b/d) ze względu na niestabilność cen ropy w II kwartale roku. Dodał jednak, że jeśli ceny pozostaną na obecnym bardzo wysokim poziomie lub nawet jeszcze wzrosną, to kartel powinien zwiększyć limity dostaw o 0,5 mln b/d.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa w tym roku może być nawet po 60 USD za baryłkę