Rosja wznowiła tranzyt produktów naftowych przez Estonię

opublikowano: 17-05-2007, 13:34

Rosyjskie koleje państwowe wznowiły normalne przewozy produktów naftowych do portów estońskich po trwających dwa tygodnie zakłóceniach transportu, wywołanych politycznym sporem - poinformowali w czwartek przedstawiciele branży.

Według nich, w maju zastępczymi trasami tranzytowymi ominęło Estonię do 50 tysięcy ton lekkich paliw płynnych i ponad 300 tysięcy ton oleju opałowego.

"Wszystko powróciło do normy. Musiało się tak stać, skoro od samego początku Rosja nie mogła przekierowywać tak znacznych ilości poza Estonię. Inne porty nie mają po prostu rezerwowych zdolności przeładowczych" - powiedział Reuterowi pracownik dużej zagranicznej firmy importu naftowego.

Na początku maja rosyjskie koleje wstrzymały przewozy produktów naftowych do Estonii, motywując to zamiarem wyremontowania odcinka torów wiodących do tego państwa. Wcześniejsze usunięcie radzieckiego pomnika wojennego z centrum Tallina wywołało gwałtowne demonstracje tamtejszej ludności rosyjskojęzycznej i znaczny wzrost napięcia w stosunkach Estonii z Rosją.

Przez Tallin oraz drugi estoński port Muuga przechodzi około jednej czwartej całości rosyjskiego eksportu produktów rafineryjnych. Ich zdolność przeładunkowa jest znacznie większa niż terminali na rosyjskich wybrzeżach Bałtyku i Morza Czarnego.

Tranzyt rosyjskich produktów naftowych przez Estonię sięga 25 mln ton rocznie, wahając się w wymiarze tygodniowym od 390 do 480 tysięcy ton. Według przedstawicieli branży, w pierwszym tygodniu maja przewozy te praktycznie zamarły, ale w ubiegłym tygodniu zaczęły powoli powracać do normalnego poziomu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rosja wznowiła tranzyt produktów naftowych przez Estonię