Rosjanie będą rządzić w handlu

MZAT
opublikowano: 25-07-2011, 00:00

Za 4 lata najpotężniejszą sieć w naszym regionie będzie mieć rosyjskie X5. Gonią go Niemcy.

Za 4 lata najpotężniejszą sieć w naszym regionie będzie mieć rosyjskie X5. Gonią go Niemcy.

Handel spożywczy w Europie Środkowej i Wschodniej już prawie wrócił do poziomu sprzed kryzysu. Teraz można się spodziewać kolejnych dużych przejęć i szybkiego rozwoju organicznego — tak wynika z raportu serwisu branżowego Planet Retail.

— W ubiegłym roku w Europie Wschodniej zagraniczni gracze byli ostrożni, podczas gdy duże lokalne sieci rozkwitły. W 2010 r. w Rosji powstało ponad 1500 dużych sklepów. W Europie Środkowej najbardziej atrakcyjne były Bałkany, gdzie takich sklepów otworzono 600 — mówi Milos Ryba, analityk Planet Retail.

Najszybciej rozwijające się sieci to rosyjskie X5 i Magnit, a także niemiecka grupa Schwarz (dyskonty Lidl i supermarkety Kaufland). Z prognozy wynika, że w 2015 r. X5 będzie największym graczem w regionie ze sprzedażą na poziomie 39,3 mld USD (w 2010 r. 11,3 mld USD). Z tyłu może zostać grupa Metro (m.in. hipermarkety Real i hurtownie Makro), a także Carrefour.

— Metro i Carrefour, a także Ahold i Rewe, mogą stracić pozycję ze względu na niższe tempo rozwoju, niejasny pomysł na sklepy czy nawet sprzedaż części sieci — uważa analityk.

Rynek spekuluje o możliwej sprzedaży przez Metro hipermarketów Real w Polsce, Rosji i Rumunii. Zdaniem analityków, chętnych nie zabraknie.

— Walmart, Tesco czy Jeronimo Martins (w Polsce właściciel Biedronki) nie powinny przepuścić takiej okazji. Dodatkowo nie można wykluczyć, że Jeronimo Martins, które w Polsce może mieć do 2015 r. 3000 sklepów, zdecyduje się wejść na kolejny środkowoeuropejski rynek — mówi Milos Ryba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu