Rosną obawy przed wpływem fake news w internecie

DI, PAP
opublikowano: 23-09-2017, 15:43

Użytkownicy są coraz bardziej zaniepokojeni rosnącą ilością fałszywych informacji w internecie - podaje BBC, która przeprowadziła ankietę na ten temat.

Według serwisu, wyniki wskazują również na rosnącą opozycję wobec rządowych regulacji internetu.

W ankiecie przeprowadzonej wśród korzystających z internetu mieszkańców 18 krajów, 79 proc. respondentów zadeklarowało, że czują niepokój i zmartwienie w związku z narastającą trudnością w rozróżnianiu prawdziwych treści w internecie od fałszywych.

Jedynie w dwóch krajach biorących udział w badaniu użytkownicy internetu życzyli sobie zdecydowaną większością, by rządy regulowały jego działanie. To Chiny i Wielka Brytania. W kwestii regulacji sieci, generalnie 58 proc. użytkowników jest przeciwnych takim działaniom. To wzrost o siedem procent w stosunku do podobnej ankiety przeprowadzanej przez BBC w 2010 roku. Kraje, które najbardziej sprzeciwiają się regulacji internetu przez rząd, to Grecja (84 proc.) i Nigeria (82 proc.).

Według BBC, zmartwienie i wątpliwości użytkowników sieci wokół tego, co spośród znajdujących się w niej treści jest prawdziwe, a co fałszywe, wzrosły po roku, w którym termin "fake news" stał się zarówno częsty w użyciu, jak i bardzo dochodowy, a nieprawdziwe informacje rozpowszechniane w mediach społecznościowych przyniosły spore zyski ich autorom.

Brazylijczycy to najbardziej zaniepokojeni zacierającą się granicą pomiędzy prawdą i fałszem użytkownicy internetu. 92 proc. z nich wyraziło zmartwienie i zainteresowanie sprawą. W wielu innych krajach klasyfikowanych jako rozwijające się, odsetek respondentów zaniepokojonych nieprawdziwymi informacjami jest bardzo wysoki. To 90 proc. dla Indonezji, 88 proc. dla Nigerii i 85 proc. dla Kenii. Jedynym krajem, który nie wyraża zmartwienia plagą "fake news", są Niemcy - gdzie jedynie 49 proc. badanych stwierdza, że to niepokojące zjawisko. Jednocześnie, w Niemczech podjęto zorganizowane działania mające na celu eliminację potencjalnego wpływu nieprawdziwych informacji na nadchodzące wybory.

Według Douga Millera, kierownika firmy analitycznej Globescan, "Wyniki tych badań sugerują, że era +fake news+ może być tak samo znacząca dla zmniejszenia zaufania w stosunku do informacji w internecie, jak rewelacje Edwarda Snowdena ujawnione w 2013 roku względem komfortu, z jakim wyrażamy swoje poglądy w sieci".

Z tym ostatnim zjawiskiem wiąże się coraz więcej niepokojów. 53 proc. respondentów ankiety podało, że nie czuje się w pełni bezpiecznie wyrażając swoje preferencje i światopogląd w internecie, w porównaniu z 49 proc. w badaniu z 2010 roku.

BBC zwraca uwagę również na zwiększający się entuzjazm dotyczący rozwoju internetu jako jednego z praw człowieka. 53 proc. badanych deklaruje, że dostęp do sieci powinien zostać wpisany na listę praw podstawowych, z dominantą w Brazylii, Grecji i Indiach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Rosną obawy przed wpływem fake news w internecie