Rostowski: spadki na GPW to wina zarządzających OFE

ONO
06-09-2013, 10:14

Spadki na GPW to efekt rozczarowania inwestorów emerytalnymi decyzjami rządu? Nic z tych rzeczy. Wicepremier Rostowski wskazuje na „ograniczone umiejętności” zarządzających funduszami.

O spadkach na GPW

Jacek Rostowski, fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu
Zobacz więcej

Jacek Rostowski, fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

To, co się stało na giełdzie wczoraj, jest dobitnym dowodem na to, jak ryzykowna może być giełda, szczególnie jeżeli osoby zarządzające funduszami, mają, mówiąc szczerze, relatywnie ograniczone umiejętności. To, co rząd miał zamiar zrobić, było ogłoszone już w czerwcu, oczywiście w dwóch wariantach, ale każdy z nich miałby podobny skutek. Trochę czasu więc mieli na przewidzenie, że taka decyzja będzie miała miejsce.

Opinię szefa potwierdza komentarzem na twitterze Izabela Leszczyna, sekretarz stanu w resorcie finansów, tak oceniając dzisiejsze wzrosty na GPW:

,


O krytyce ze strony Buzka i Hausnera

Myślę, że po prostu nie zrozumieli propozycji rządu. Żadna zmiana, która zostawia w OFE całość obecnych środków, składek, zainwestowanych w akcje, i jeszcze zresztą dodatkowe dwadzieścia parę miliardów, nie może być uważana za demontaż systemu. (…) Absolutnie nie. Wszystkie środki, które zostały zainwestowane w akcje przez OFE, pozostaną w OFE i w żaden sposób nie będą tknięte. Uważam, że to jest kluczowe, bo to znaczy, że nie będzie żadnej nacjonalizacji spółek prywatnych w Polsce.

O swojej dymisji

Minister finansów nigdy nie jest spełniony, bo jest zawsze praca do zrobienia, i minister finansów zawsze jest zmęczony, od pierwszego dnia swojego urzędowania. (…) W tej chwili są jeszcze wyzwania. Ale nie było roku, kiedy nie myślałem o tym, że może dobrze by było odejść. Dziś nie (red.:) ma tematu dymisji Rostowskiego.

O scenariuszu odejścia ministra finansów pisaliśmy w "Pulsie Biznesu" 29 sierpnia - czytaj >>

Pełny wywiad na stronach RMF FM.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rostowski: spadki na GPW to wina zarządzających OFE