Kondensat ropy i gazu w Rosji w okresie styczeń-listopad wzrósł o 2,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 488 mln ton, podała we wtorek agencja informacyjna Interfax – podaje agencja Reutersa.

Kraje Unii Europejskiej, które od dziesięcioleci były głównymi odbiorcami rosyjskiej ropy, przestały kupować ją z portów morskich od 5 grudnia w ramach embarga nałożonego przez Unię.
Grupa Siedmiu Narodów, Australia i 27 państw UE również wprowadziły pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 USD za baryłkę.
Według obliczeń agencji Reutersa rosyjskie wydobycie kondensatu ropy i gazu od stycznia do listopada wynosiło średnio 10,91 mln baryłek dziennie.
Wydobycie rosyjskiej ropy może spaść o 500 tys. do 1 miliona baryłek dziennie na początku 2023 roku po wprowadzeniu unijnego zakazu.
We wtorek dziennik „Kommiersant”, podał, że listopadowa produkcja Rosji wyniosła średnio 1,486 mln ton (10,89 mln baryłek) dziennie, co oznacza wzrost o 2 proc. w stosunku do października.
Gazeta podała, że wydobycie wzrosło dzięki wznowieniu produkcji w ramach morskiego projektu Pacific Sakhalin 1, wcześniej kierowanego przez ExxonMobil, który porzucił go po tym, jak Moskwa wysłała w lutym wojska na Ukrainę.
Podpis: ON, Reuters