Rosyjski bank państwowy chce pozwać ukraińskiego prezydenta

opublikowano: 27-11-2018, 09:32

Rosyjski bank państwowy VTB planuje pozwać ukraińskiego prezesa Petro Poroszenko w związku z decyzją, którą jak twierdzi bank, "sparaliżował" jego ukraińską filię, informuje ft.com.

Petro Poroszenko
Zobacz więcej

Petro Poroszenko Michał Józefaciuk [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

VTB poinformował w poniedziałek, że będzie starał się odzyskać koszty przejęcia ukraińskiego banku, który w 2006 r.  kupił od Poroszenko za 70 mln USD.

Bank powiedział, że rząd Ukrainy "ponosi pełną odpowiedzialność" za orzeczenie sądu w Kijowie w sprawie sądowej wniesionej przez oligarchę Igora Kołomojskiego, byłego właściciela największego ukraińskiego banku PrivatBank.

W maju międzynarodowy trybunał arbitrażowy urzekł, że Rosja ma wypłacić biznesmenowi 159 mln USD odszkodowania w związku z utratą aktywów Privatbanku po tym jak Rosja zaanektowała Krym w roku 2014.

Gdy Rosja odmówiła wypłacenia odszkodowania Kołomojskiemu, we wrześniu sąd w Kijowie orzekł o zajęciu aktywów ukraińskich spółek zależnych rosyjskich banków państwowych Sberbank, VTB i VEB.

Choć banki odwołały się od wyroku, VTB powiedział, że nie oczekuje sprawiedliwego procesu w ukraińskim sądzie. "Naszym zdaniem, wyroki ukraińskich sądów są niczym innym jak próbą zalegalizowania zajęcia naszych ukraińskich aktywów", oświadczył VTB.

Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskich banków państwowych w zeszłym roku po tym, jak Kreml zażądał od nich uznania paszportów wydanych przez dwie republiki ukraińskie, wspierane przez Moskwę. Sberbank i VTB od kilku lat bezskutecznie próbują sprzedawać swoje ukraińskie spółki zależne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu