Rosyjski Gazprom podpisał w Pekinie umowę na dostawy gazu do Chin

opublikowano: 14-10-2004, 13:16

Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller poinformował, że w czwartek podpisano w Pekinie porozumienie z Chińskim Państwowym Koncernem Paliwowym o dostawach gazu z Rosji do Chin.

"Potrzeby zużycia gazu w Chinach do roku 2010 kształtują się w granicach 20 miliardów metrów sześciennych rocznie. Do tej pory Rosja gazu do Chin nie wysyłała" - powiedział Miller.

Przedstawiciele Gazpromu objaśnili, że nie poruszano jeszcze kwestii terminów i ilości dostaw.

Planowany rosyjsko-chiński rurociąg miałby mieć długość 2400 kilometrów i prowadzić z syberyjskiego miasta Angarsk do miasta Da Quing w północno-wschodnich Chinach.

Rosjanie planują również budowę drugiego rurociągu, prowadzącego z Rosji do Japonii, o długości 4100 kilometrów. Minister rozwoju gospodarczego Rosji German Gref zapowiedział, że plan budowy rurociągu łączącego Rosję z Japonią oraz odnogi biegnącej do Chin może zostać przyjęty jeszcze w tym roku.

zab/ kan/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosyjski Gazprom podpisał w Pekinie umowę na dostawy gazu do Chin