Rosyjski gigant petrochemiczny szykuje się do IPO

opublikowano: 11-09-2018, 09:27

Koncern Sibur, największa rosyjska i w regionie Europy Wschodniej spółka petrochemiczna szykuje się do wejścia na giełdę. Zdaniem jej prezesa, może dojśś do tego w II kwartale przyszłego roku.

Dimitrij Konov powiedział w wywiadzie dla stacji CNBC, że kierowana przez niego firma jest w trakcie realizacji największego w historii projektu rozbudowy kompleksu petrochemicznego ZapSibNefteKhim na zachodzie Syberii. Oczekuje się, że obiekt zostanie ukończony w drugim kwartale przyszłego roku.

Dimitrij Konov
Zobacz więcej

Dimitrij Konov fot. Bloomberg

To może być dobry moment na podjęcie dyskusji o wejściu na giełdę i przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej (IPO) - powiedział Konov podczas Wschodniego Forum ekonomicznego we Władywostoku. 

Prezes podkreślił, że pierwszym etapem będzie Moskwa, a potem – w zależności od tego jak oferta zostanie przyjęta i warunków otoczenia – udziały mogą trafić na międzynarodowy rynek. Dodał równocześnie, że na razie nie ma ustalonego harmonogramu.

Największym udziałowcem Sibura jest rosyjski miliarder, potentat rynku gazowego Leonid Mikhelson, który jest właścicielem 48,5 proc. firmy. Z kolei partner biznesowy Mikhelsona, Giennadij Timczenko, ma 17 proc., podczas gdy chiński Sinopec i Fundusz Jedwabnego Szlaku kontrolują po 10 proc.

Jeśli chodzi o wielkość IPO, Konov powiedział, że jest "trochę za wcześnie", aby omówić takie szczegóły, ale zasugerował, że Sibur może sprzedać około 15 proc. swoich akcji.

Wcześniej media informowały, że oferta Sibura może się odbyć do końca 2018 roku. Raporty te, powołując się na anonimowe źródła twierdziły, że firma chce sprzedać 10 do 15 proc. swoich udziałów, aby zebrać 2 do 3 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu