Rozgrzana deweloperka

Mimo spadku formy w sierpniu, deweloperzy i inwestorzy indywidualni budują na potęgę.

Przez pierwsze osiem miesięcy 2021 r. inwestorzy oddali do użytku 142,5 tys. mieszkań, czyli rok do roku o 4,1 proc. więcej – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost napędzili inwestorzy indywidualni, którzy wybudowali 56,6 tys. mieszkań, o 22,6 proc. więcej, deweloperzy zaliczyli spadek (odpowiednio 82,8 tys., minus 6,6 proc.). Mieszkania budowane na własne potrzeby stanowią już 39,7 proc. ogólnej liczby oddawanych do użytku (przed rokiem 33,8 proc.). Udział deweloperów zmniejszył się z 64,6 proc. w 2020 r., do 58,1 proc.

Buduje się dużo

Od stycznia do sierpnia rozpoczęto budowę aż 194,5 tys. mieszkań, czyli r/r wzrost sięgnął blisko 38 proc. Deweloperzy zwiększyli aktywność o 52 proc. W pierwszych ośmiu miesiącach ruszyli z budową 116,8 tys. lokali. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 74,4 tys. (wzrost o 20,2 proc.).

W porównaniu do lipca, w sierpniu liczba rozpoczętych budów, zarówno przez deweloperów jak i inwestorów indywidualnych, zmniejszyła się o około 7 proc. Mimo to, GUS oszacował, że na koniec sierpnia br. budowało się 880,5 tys. mieszkań, o 6,1 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku 2020.

Dobre perspektywy

Dynamicznie rośnie także liczba wydanych pozwoleń na budowę lub dokonań zgłoszeń na budowę . Po ośmiu miesiącach przybyło ich aż 34,9 proc. r/r. (227,4 tys. mieszkań). Deweloperzy otrzymali 142,2 tys. pozwoleń (wzrost o 41 proc. r/r), a inwestorzy indywidualni 82,8 tys. (wzrost o 26,3 tys.).

Nie ma słabych punktów
Jarosław Jędrzyński
ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Sierpień przyniósł nieznaczne, ale widoczne odreagowanie po sześciu miesiącach rekordowego ożywienia. W ubiegłym miesiącu zanotowano spadek w dwóch kategoriach danych: mieszkań rozpoczętych i nowych pozwoleń, a więc najważniejszych z punktu widzenia bieżącej koniunktury. Co istotne jednak, kilkuprocentowe spadki ujawniły się w relacji miesiąc do miesiąca, natomiast rok do roku inwestorzy mieszkaniowi notują rekordowo wysokie wyniki. To najlepiej świadczy koniunkturze, której trudno przypisać jakiekolwiek słabe punkty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Karpińska

Polecane