Rozmowy międzykoreańskie przerwane do czwartku, brak ustaleń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-05-2005, 07:21

Bezowocnie zakończył się w środę rano pierwszy etap rozmów pomiędzy Koreą Północną a Południową. Negocjacje, które miały służyć nakłonieniu Phenianu do powrotu do rokowań sześciostronnych w sprawie jego programu atomowego, zostały odłożone do czwartku - poinformował jeden z przedstawicieli Korei Płd.

Bezowocnie zakończył się w środę rano pierwszy etap rozmów pomiędzy Koreą Północną a Południową. Negocjacje, które miały służyć nakłonieniu Phenianu do powrotu do rokowań sześciostronnych w sprawie jego programu atomowego, zostały odłożone do czwartku - poinformował jeden z przedstawicieli Korei Płd.

    "Postawiliśmy jasno sprawę, że nie możemy tolerować programu nuklearnego Korei Północnej i o ile nie zostanie spełniony warunek denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, niemożliwe będą współpraca i pojednanie między Północą a Południem" - powiedział południowokoreański wiceminister ds. zjednoczenia Rhee Bong-jo.

    Wiceminister zaznaczył, że pierwsze po 10-miesięcznej przerwie rozmowy w przygranicznym północnokoreańskim Kaesong nie zostały zerwane i będą kontynuowane w czwartek.

    Sprawa wznowienia rozmów sześciostronnych stała się w ostatnim czasie szczególnie istotna w związku z informacjami na temat zaawansowanych rzekomo przygotowań północnokoreańskich do przeprowadzenia pierwszej w tym kraju próby jądrowej. Korea Północna poinformowała też oficjalnie, że zamierza zwiększyć swój"potencjał atomowy".

    W rokowaniach poza dwoma państwami koreańskimi biorą udział USA, Rosja, Japonia i Chiny.

    Formalnie Phenian uzależnia powrót do stołu rozmów od wstrzymania przez USA "wrogiej polityki" wobec Korei Północnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rozmowy międzykoreańskie przerwane do czwartku, brak ustaleń