Rozmowy o zniesieniu embarga na żywność z Polski po 20 IV

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-04-2006, 19:23

Siergiej Dankwert, szef Federalnej Służby ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego, poinformował we wtorek, że "po 20 kwietnia" w Moskwie odbędą się rozmowy rosyjskich i polskich ekspertów w sprawie zniesienia zakazu importu żywności z Polski do Rosji.

Siergiej Dankwert, szef Federalnej Służby ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego, poinformował we wtorek, że "po 20 kwietnia" w Moskwie odbędą się rozmowy rosyjskich i polskich ekspertów w sprawie zniesienia zakazu importu żywności z Polski do Rosji.

    Obowiązujące od listopada ubiegłego roku embargo na sprowadzanie do Rosji produktów mięsnych i roślinnych z Polski było we wtorek jednym z tematów rozmowy telefonicznej Dankwerta z komisarzem Unii Europejskiej ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosem Kyprianu.

    "Jeśli chodzi o możliwość wznowienia dostaw produkcji roślinnej i zwierzęcej z Polski, to komisarz UE został poinformowany, że zaprosiliśmy polskich kolegów, aby po 20 kwietnia przyjechali do Moskwy na rozmowy" - oświadczył szef rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.

    Rozmowa Dankwerta z Kyprianu zbiegła się w czasie z wizytą komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer-Boel w Moskwie oraz jej rozmowami z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem.

    Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 roku zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada także produktów pochodzenia roślinnego. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

    Mimo że Polska przyznała, iż w handlu żywnością z Rosją rzeczywiście wystąpiły nieprawidłowości, i poinformowała Moskwę, co już zrobiła i co jeszcze zamierza zrobić, aby nie dopuścić do powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości, rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny wciąż podtrzymuje zakaz sprowadzania polskiej żywności.

    Rosyjscy i polscy eksperci weterynaryjni oraz fitosanitarni odbyli już trzy rundy rozmów w tej sprawie. O embargu rozmawiano również podczas posiedzenia polsko-rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które pod przewodnictwem  ministra gospodarki Piotra Woźniaka i ministra transportu Rosji Igora Lewitina odbyło się 31 marca w Moskwie.

    "Zdyscyplinowaliśmy nasze służby weterynaryjno-fitosanitarne do tego, aby w ciągu dwóch tygodni odbyły - mam nadzieję - ostatnie spotkanie w tej sprawie i przedłożyły nam swoje jednoznaczne stanowiska w kwestiach, które mogą jeszcze pozostawać sporne, choć po pięciu miesiącach dyskusji nie powinny" - poinformował wówczas Woźniak.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy