Rozwiązanie sprawy brexitu przyniesie znaczne wahnięcie funta

Kiedy wyjaśni się, w jaki sposób Wielka Brytania będzie opuszczać UE, notowania funta wahną się nawet o kilkanaście proc., zapowiada Stephen King z banku HSBC.

Zobacz więcej

Funty brytyjskie

Bloomberg

Na niespełna pięć miesięcy przed ostateczną datą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej między negocjatorami obu stron wciąż brakuje porozumienia w kluczowych kwestiach. O tym, że rozwód będzie oznaczał twardy brexit, całkowicie przekonany jest weteran Partii Pracy Peter Mandelson, który zasiadał w gabinetach Tony’ego Blaira i Gordona Browna oraz był unijnym komisarzem ds. handlu. Stanie się tak za sprawą wewnętrznych sporów w rządzie o kwestię utrzymania wolnego ruchu na granicy z Irlandią, a największym przegranym z tego tytułu będzie Wielka Brytania, przekonuje polityk, który obecnie jest członkiem Izby Lordów.

Zdaniem Stephena Kinga, doradcy ekonomicznego w HSBC, wyjaśnienie, czy realizowany będzie scenariusz porozumienia czy brexitu bez umowy, będzie związane ze znaczącym wahnięciem notowań funta. W przypadku dojścia do porozumienia między Londynem a Brukselą kurs funta wobec dolara skoczy do 1,40-1,45, co będzie oznaczać umocnienie o między 7,0 a 10,9 proc. Jednak według niego przy fiasku porozumienia należy spodziewać się przeceny funta aż o 15,9 proc. Sytuację Wielkiej Brytanii komplikuje fakt, że wynegocjowanie nowych umów handlowych z USA i Chinami okaże się wyjątkowo trudnym zadaniem, dodaje specjalista.

- Jeśli dojdzie do twardego brexitu, wszystko się zawali i zapanuje ogromna niepewność co do relacji Wielkiej Brytanii nie tylko z Unią Europejską, ale i z resztą świata, kurs funta spadnie do 1,10 USD. Obecne notowania są bardzo odległe od tych, jakie się ukształtują, kiedy będzie wiadomo, który scenariusz się zrealizuje – zauważa Stephen King.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest możliwe objęcie teki premiera przez Jeremy’ego Corbyna, który również jest zwolennikiem izolacjonizmu brytyjskiego, bo w takich warunkach mógłby realizować swoją socjalistyczną utopię, zauważa doradca HSBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu