Ruch w Avallonie

Do końca przyszłego roku fundusz chce sprzedać sześć spółek portfelowych. Przede wszystkim jednak szuka okazji akwizycyjnych.

Najbliższe miesiące będą dla Avallona przełomowe — fundusz private equity będzie chciał zamknąć Avallon MBO I, inwestujący 50 mln EUR od 2007 r. w spółki, które rozwija z ich menedżerami.

— Chcemy wyjść z portfela inwestycyjnego spółek Avallon MBO Fund I do końca przyszłego roku — mówi Tomasz Stamirowski, partner zarządzający w Avallonie. W portfelu pierwszego funduszu jest jeszcze sześć spółek — sprzedający zdrową żywność Organic, medyczny Medort, rybne Limito, żywnościowe CEKO i AG Foods oraz energetyczny FITen. Do tej pory wydawało się, że najbliżej zmiany właściciela jest najciekawszy dla inwestorów Medort — rynek oczekiwał, że transakcja rozpocznie się w drugim kwartale tego roku. Na razie jednak spółka zadowoliła się emisją obligacji za 51 mln zł i odkłada poszukiwanie inwestora na przyszły rok. — Daliśmy sobie czas na wyjście ze spółki do końca przyszłego roku. Na tym etapie możliwy jest zarówno scenariusz debiutu giełdowego, jak i sprzedaży inwestorowi strategicznemu — mówi Robert Więcławski, partner w Avallonie.

— Spółka została dobrze odebrana przez inwestorów instytucjonalnych. Zdobyła długoterminowe finansowanie, które pozwoli jej skupić się na rozwoju — mówi Bartłomiej Dmitruk, szef bankowości inwestycyjnej Haitong Banku, który przeprowadzał emisję obligacji. Inwestora szuka też największa w Polsce sieć sklepów z żywnością ekologiczną Organic Farma Zdrowia. Notowana na GPW spółka zapowiadała niedawno, że chce pozyskać 15 mln zł, głównie na rozwój sieci sprzedaży — placówek własnych i franczyzowych.

— Szukamy partnera kapitałowego, który sfinansuje dalszy rozwój spółki. Jeśli jednak znajdzie się inwestor, który będzie chciał kupić cały nasz pakiet, rozważymy wyjście — mówi Robert Więcławski. Z informacji rynkowych wynika, że entuzjazmu wśródinwestorów nie ma. Spółka, która miała w ubiegłym roku 80 mln zł przychodów na poziomie skonsolidowanym, zanotowała 3,4 mln zł zysku EBITDA i 1 mln zł zysku netto.

— Segment żywności ekologicznej jest jednym z najbardziej dynamicznie rosnących rynków w Polsce — powyżej 20 proc. rocznie. Powoduje to duże zainteresowanie spółką — twierdzi Robert Więcławski. Niedawno pisaliśmy, że producent ryb Paula Fish finalizuje przejęcie pakietu kontrolnego Limito, który również jest w portfelu Avallonu (fundusz ma w nim mniejszościowy pakiet).

— Uważamy, że wejście inwestora branżowego wzmocni pozycje spółki Limito na rynku i będzie najlepszą strategią jej dalszego rozwoju. W 2015 r. przychody Limito wzrosły ze 100 do 200 mln zł — mówi Michał Zawisza, partner w Avallonie. Najbardziej mgliście rysuje się przyszłość AG Foods, CEKO i FITenu, których sprzedaż przesunie się zapewne na przyszły rok.

— Wciąż nie podjęliśmy decyzji w sprawie tych spółek. Mamy zainteresowanie inwestorów branżowych, którzy rozważają uczestnictwo w konsolidacji. Dotyczy to zwłaszcza CEKO, ze względu na duże zmiany w branży przetwórstwa mleka — mówi Tomasz Stamirowski. Avallon, który już nie raz udowodnił, że nie spieszy się ze sprzedażą spółek portfelowych, stawia teraz głównie na nowe inwestycje. By zwiększyć szanse na przyciągnięcie ciekawych celów inwestycyjnych, organizuje w Łodzi konferencję dla menedżerów. Liczy, że zachęci ich do współpracy.

— Mam nadzieję, że ten rok będzie równie owocny pod względem inwestycji jak ubiegły. Wciąż mamy do zainwestowania połowę ze 109 mln EUR z II funduszu i nie chcemy zwalniać tempa. Naszym priorytetem jest budowa portfela — mówi Tomasz Stamirowski.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane