Ryczałtowcy mogą dopłacić do ZUS po kilka tysięcy złotych

  • PAP
opublikowano: 20-01-2023, 07:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firmy, zwłaszcza te, którym wzrosły przychody, mają do zapłaty dodatkową składkę zdrowotną za zeszły rok - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

"Dostajemy od księgowych informacje, że musimy dopłacać po kilka tysięcy złotych składki zdrowotnej – alarmują przedsiębiorcy, którzy rozliczają się ryczałtem. Niestety, to nie pomyłka, taki obowiązek wynika z przepisów" - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

"Z dopłatą muszą liczyć się przedsiębiorcy, którym podskoczyły w zeszłym roku przychody. Ale także ci, którzy zarabiali cały czas tyle samo. Wszystko zależy od tego, czy przekroczyli określony próg przychodów" – tłumaczy na łamach gazety Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

"Rekordziści dopłacą ponad 7 tys. zł" – mówi Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Według "Rzeczpospolitej", sprawy nie ułatwia to, że ZUS kręci z terminem rocznego rozliczenia. W poradniku na swojej stronie internetowej napisał, że składkę zdrowotną trzeba dopłacić już w marcu.

"ZUS się myli, z przepisów wynika, że termin w tym roku mija dopiero 22 maja. Urzędnicy muszą jak najszybciej uaktualnić wiedzę i poradnik" – mówi Izabela Leśniewska. Według danych resortu finansów, na ryczałcie jest ponad 700 tys. przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane