Rynek pieniężny obstawia późniejszy wzrost stóp

opublikowano: 26-11-2021, 13:04

Na rynkach pieniężnych obawa przed inflacją ustąpiła strachowi przed nasileniem pandemii i spadkiem tempa wzrostu gospodarczego, informuje Bloomberg na swojej stronie internetowej.

Inwestorzy z rynku pieniężnego obstawiają obecnie, że podwyżka stóp przez Fed o 25 pkt. bazowych nastąpi raczej we wrześniu niż w czerwcu, jak zakładali dotychczas. Spodziewają się także obecnie tylko dwóch podwyżek stóp w przyszłym roku. Wcześniej obstawiali trzy.

Podobnie dzieje się w przypadku Wielkiej Brytanii. Rynek nie oczekuje już podwyżki stóp w grudniu, ale dopiero w lutym. Inwestorzy nie liczą już tak jak jeszcze niedawno na wyraźną podwyżkę stóp przez Europejski Bank Centralny w 2022 roku. Rynek skorygował oczekiwania do zaledwie 7 pkt. bazowych, czyli połowę podwyżki uwzględnianej w cenach jeszcze w ubiegłym tygodniu.

- Możemy oczekiwać kontynuacji tej tendencji w ciągu następnych tygodni – powiedział CNBC Pooja Kumra, strateg europejskiego rynku stóp z Dominion Banku z Toronto. – Spodziwamy się, że banki centralne będą bardziej liczyć się z obecną sytuacją zanim wycofają akomodację – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane