Rynek przewiduje obniżenie stóp

Według wyceny kontraktów terminowych rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp NBP w 2020 r. Podobnie w USA. W Europie brakuje do niej przestrzeni.

 

Rynek przewiduje obniżenie stóp

opublikowano: 02-03-2020, 22:00

Według wyceny kontraktów terminowych rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp NBP w 2020 r. Podobnie w USA. W Europie brakuje do niej przestrzeni.

W ciągu ostatnich dni mocno obniżyły się oczekiwania co do wysokości stopy procentowej w Polsce. Rynek przewiduje, że za dziewięć miesięcy trzymiesięczny WIBOR będzie wynosił 1,13 proc. wobec 1,71 proc. (obecny poziom WIBOR 3M) notowanych 20 lutego. Oznacza to przynajmniej jedną obniżkę stopy procentowej NBP w perspektywie roku. To oczekiwanie może dziwić w sytuacji najwyższej od ośmiu lat inflacji oraz rekordowo ujemnych realnych stóp procentowych. Kluczowy w tym przypadku jest skokowy wzrost obaw o istotne pogorszenie koniunktury w gospodarce europejskiej, co przełożyłoby się bezpośrednio na szybsze hamowanie gospodarki w Polsce. Rozprzestrzeniający się po Europie wirus może sparaliżować łańcuchy dostaw firm przemysłowych, co skutkowałoby falą problemów płynnościowych. Niższe stopy procentowe i/lub wykorzystanie niestandardowych instrumentów, takich jak pożyczki czy gwarancje banków centralnych, pomogłoby przynajmniej częściowo zneutralizować negatywny wpływ gospodarczych skutków epidemii.

Podobne zmiany na rynkach finansowych występują m.in. w USA. Obecne wyceny kontraktów terminowych wskazują, że 2020 r. zakończy się obniżeniem stóp procentowych z obecnego poziomu 1,50-1,75 proc. nawet o 0,75 pkt proc. Rynek o obniżkach jest wręcz przekonany — CME Group, jeden z największych światowych operatorów parkietów giełdowych w zakresie kontraktów futures i opcji, daje tylko 1 proc. szans na pozostanie stóp na obecnym poziomie do końca 2020 r. Głównymi argumentami za obniżką jest szybsze rozprzestrzenianie się wirusa poza Chinami i potencjalny wpływ epidemii na spowolnienie wzrostu amerykańskiej gospodarki.

W Chinach zmiana w polityce władz monetarnych już nastąpiła — Ludowy Bank Chin obniżył stopy procentowe o 0,1 pkt proc., do 3,15 proc., najniższego poziomu w historii. Bank centralny po raz kolejny wsparł płynność systemu finansowego, dostarczając na rynek około 174 mld USD dodatkowej gotówki w ramach operacji reverse repo. Bank udziela również preferencyjnych kredytów dla firm bezpośrednio dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

W Europie bez zmian…

Na razie brakuje jednoznacznych sygnałów zmian w polityce monetarnej w Europie. Phillip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, uważa, że scenariuszem bazowym pozostaje „odbicie V-kształtne” — po krótkim okresie recesji nastąpiokres szybkiego odrabiania strat. W takim przypadku dostosowania po stronie polityki pieniężnej są niepotrzebne, ponieważ wpływ koronawirusa byłby tylko tymczasowy. Brak reakcji banku centralnego strefy euro może wynikać również z tego, że brakuje przestrzeni do dalszego luzowania polityki pieniężnej, szczególnie biorąc pod uwagę obawy przed negatywnymi konsekwencjami ujemnych stóp procentowych dla banków. Dlatego nasila się presja na szersze wykorzystanie polityki fiskalnej.

Olaf Schloz, minister finansów Niemiec, wyraził zamiar tymczasowego zawieszenia obowiązywania dotychczasowych limitów zadłużenia, aby umożliwić zwiększenie wydatków na cele inwestycyjne. Ruch ten mógłby pomóc zrealizować kilka celów — wspomóc ostro hamujący wzrost gospodarczy, odnowić wymagającą modernizacji infrastrukturę oraz złagodzić wpływ negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak właśnie epidemia koronawirusa oraz napięcia handlowe. Trudno byłoby jednak wdrożyć to rozwiązanie — wymagałoby ono zmiany niemieckiej konstytucji i porozumienia między koalicjantami rządu Angeli Merkel.

…w Polsce również

Na razie jednak sygnał z rynków finansowych nie znajduje potwierdzenia ani w decyzjach, ani w retoryce Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu pozostały na niezmienionym poziomie 1,5 proc., a Adam Glapiński, prezes NBP, powtórzył, że obecny poziom stóp jest optymalny. Gdyby jednak koronawirus istotnie osłabił europejską i chińską gospodarkę, prawdopodobnie polityka monetarna zostałaby zmieniona. Ekonomiści bankowi również nie oczekują zmian w polityce monetarnej. Z konsensu prognoz centrum analitycznego SpotData wynika, że żaden z kluczowych bankowych zespołów ekonomicznych nie przewiduje zmian stóp procentowych w 2020 r. Brak zmian pozostaje więc najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Chcesz regularnie otrzymywać analizy ekonomiczne wspomagające prowadzenie biznesu w Polsce i Unii Europejskiej — monitoring bieżącej koniunktury, briefing regulacyjno-polityczny, analizę polskiego eksportu według branż? Zobacz ofertę PB Forecast Makro UE oraz pozostałych pakietów PB Forecast w nowym serwisie „Pulsu Biznesu” i centrum analiz SpotData. Sprawdź na https://www.pb.pl/forecast/.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Pastor, SpotData

Polecane