Rynek złotego i długu w czwartek stabilny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 17:09

Rynek złotego i długu pozostawał w czwartek stabilny. W opinii dealerów podobnie może być w piątek, a wahania euro/złotego nie przekroczą pasma 3,88-3,92. Ceny obligacji w najbliższych dniach powinny rosnąć.

Rynek złotego i długu pozostawał w czwartek stabilny. W opinii dealerów podobnie może być w piątek, a wahania euro/złotego nie przekroczą pasma 3,88-3,92. Ceny obligacji w najbliższych dniach powinny rosnąć. 

    W czwartek około godz. 16.30 za euro płacono 3,90 zł wobec 3,950 zł w środę na zamknięciu, a dolar kosztował 3,2550 zł w porównaniu z 3,26 zł w środę.

    "Złoty w ciągu dnia osłabiał się i umacniał w niewielkim przedziale. Część graczy pozamykała pozycje ze względu na niepewność polityczną, gdyż nadal nie mamy rządu. Na rynku są bardzo małe obroty" - powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk z BRE Banku. 

    W opinii analityków na zachowanie kursów walut, największy wpływ ponownie miał kurs euro do dolara. Brak istotnych danych makroekonomicznych sprawił, że kurs euro do dolara nie podlegał znacznym wahaniom, zapobiegając dużym zmianom na polskim rynku walutowym. Kurs euro/złoty przez cały dzień oscylował w przedziale3,89-3,90 zł, natomiast kurs dolar/złoty w 3,25-3,26 zł.

    Zdaniem ekspertów WGI, stabilizacja kursu złotego może dziwić, ponieważ po środowych, lepszych od prognoz, danych o wrześniowej produkcji przemysłowej oraz udanej aukcji obligacji pięcioletnich, można było oczekiwać wzmocnienia złotego. Jednak z drugiej strony, zbliżająca się II tura wyborów prezydenckich wpływa na ograniczenie zmienności.

    W opinii Bowtruczuka, w najbliższym czasie kurs euro/złoty będzie wahał się w przedziale 3,88-3,92. "W piątek może być atak na górę tego przedziału, czyli 3,92 zł za euro ze względu na niepewność spowodowaną sytuacją polityczną" - uważa dealer BRE Banku.

    Z kolei analitycy WGI uważają, że stabilizacja złotego może przedłużyć się również na początek piątkowej sesji. Zwracają uwagę, że dotychczas przed wyborami parlamentarnymi i pierwszą turą wyborów prezydenckich złoty zyskiwał na wartości.

    Ich zdaniem, w piątek złoty powinien się umocnić w nadziei na wygraną kandydata PO Donalda Tuska, który jest faworytem inwestorów.

    Czwartek był spokojnym dniem również na rynku długu.

    "Mieliśmy kontynuację konsolidacji po ostatnich spadkach. Wydaje się, że na rynku obligacji powoli sięgamy dna i czas na korektę. W najbliższych dniach, o ile będzie korzystna sytuacja na rynkach bazowych i brak negatywnych informacji ze sceny politycznej, możemy obserwować odbicie. Rynek przygotowuje się na korektę, a łącznie rentowność obligacji może spaść o około 5-10 punktów bazowych" - powiedział PAP Włodzimierz Kado z BGŻ.

    Rentowność obligacji dwuletnich pod koniec czwartkowych kwotowań wynosiła 4,45 proc. wobec 4,50 proc. rano i 4,49 proc. w środę; pięcioletnich wyniosła 4,86 proc. (4,89 proc. rano, 4,88 proc. w środę), a dziesięcioletnich utrzymała poziom środowego zamknięcia, czyli 4,93 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane