Ryzyko polityczne straciło wpływ na rynek (WYKRES DNIA)

Oczekiwania inwestorów co do zmienności notowań europejskich akcji spadły najniżej od ponad dwóch lat, nawet mimo znacznego wzrostu niepewności w polityce.

Zobacz więcej

Indeks oczekiwanej przez inwestorów na najbliższy miesiąc zmienności indeksu Euro Stoxx 50 (linia niebieska, skala lewa), na tle indeksu obrazującego niepewność co do kształtowania się polityki gospodarczej w Europie (linia biała, skala prawa) Bloomberg

Wskaźnik odzwierciedlający oczekiwane na najbliższy miesiąc wahania notowań paneuropejskiego indeksu Euro Stoxx 50 spadł w piątek najniżej od września 2014 r. Jego zachowanie pokazuje, że inwestorzy oczekują spokoju na rynkach europejskich, a w to oznaczałoby relatywnie niskie ryzyko inwestowania w akcje ze Starego Kontynentu. To kontrastuje z gwałtownymi w ostatnim czasie zwyżkami wskaźnika obrazującego niepewność co do kształtowania się polityki gospodarczej w Europie.

Ten drugi indeks, tworzony na podstawie liczby odniesień w prasie do kwestii związanych między innymi z polityką banków centralnych, polityką fiskalną i szeroko pojętymi regulacjami, zbliża się do szczytów z okresu po referendum w sprawie brexitu. Po odrzuceniu przez Włochów w referendum propozycji zmian w konstytucji głównymi czynnikami ryzyka pozostają planowane na 2017 r. wybory we Francji, Holandii i Niemczech oraz spodziewane powołanie się przez brytyjski rząd na artykuł 50. traktatu lizbońskiego, co rozpocznie negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


Indeks oczekiwanej przez inwestorów na najbliższy miesiąc zmienności indeksu Euro Stoxx 50 (linia niebieska, skala lewa), na tle indeksu obrazującego niepewność co do kształtowania się polityki gospodarczej w Europie (linia biała, skala prawa). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Ryzyko polityczne straciło wpływ na rynek (WYKRES DNIA)