Ryzyko polityczne straciło wpływ na rynek (WYKRES DNIA)

Oczekiwania inwestorów co do zmienności notowań europejskich akcji spadły najniżej od ponad dwóch lat, nawet mimo znacznego wzrostu niepewności w polityce.

Indeks oczekiwanej przez inwestorów na najbliższy miesiąc zmienności indeksu Euro Stoxx 50 (linia niebieska, skala lewa), na tle indeksu obrazującego niepewność co do kształtowania się polityki gospodarczej w Europie (linia biała, skala prawa)
Zobacz więcej

Indeks oczekiwanej przez inwestorów na najbliższy miesiąc zmienności indeksu Euro Stoxx 50 (linia niebieska, skala lewa), na tle indeksu obrazującego niepewność co do kształtowania się polityki gospodarczej w Europie (linia biała, skala prawa) Bloomberg

Wskaźnik odzwierciedlający oczekiwane na najbliższy miesiąc wahania notowań paneuropejskiego indeksu Euro Stoxx 50 spadł w piątek najniżej od września 2014 r. Jego zachowanie pokazuje, że inwestorzy oczekują spokoju na rynkach europejskich, a w to oznaczałoby relatywnie niskie ryzyko inwestowania w akcje ze Starego Kontynentu. To kontrastuje z gwałtownymi w ostatnim czasie zwyżkami wskaźnika obrazującego niepewność co do kształtowania się polityki gospodarczej w Europie.

Ten drugi indeks, tworzony na podstawie liczby odniesień w prasie do kwestii związanych między innymi z polityką banków centralnych, polityką fiskalną i szeroko pojętymi regulacjami, zbliża się do szczytów z okresu po referendum w sprawie brexitu. Po odrzuceniu przez Włochów w referendum propozycji zmian w konstytucji głównymi czynnikami ryzyka pozostają planowane na 2017 r. wybory we Francji, Holandii i Niemczech oraz spodziewane powołanie się przez brytyjski rząd na artykuł 50. traktatu lizbońskiego, co rozpocznie negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


Indeks oczekiwanej przez inwestorów na najbliższy miesiąc zmienności indeksu Euro Stoxx 50 (linia niebieska, skala lewa), na tle indeksu obrazującego niepewność co do kształtowania się polityki gospodarczej w Europie (linia biała, skala prawa). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Ryzyko polityczne straciło wpływ na rynek (WYKRES DNIA)