Rząd chce obniżyć deficyt budżetu do 38,8 mld zł w 2005 r.

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 16-09-2003, 17:45

(PAP) Rząd chce obniżyć deficyt budżetu do 38,8 mld zł w 2005 roku z zaplanowanych na przyszły rok 45,5 mld zł, zmniejszając go o 5-7 mld zł rocznie, żeby Polska spełniła w 2007 roku kryteria z Maastricht - poinformował we wtorek wicepremier Jerzy Hausner.

"W 2005 roku poziom deficytu budżetowego musi wynosić maksymalnie 38,8 mld zł (...) To pokazuje, że co roku powinniśmy schodzić o 5-7 mld zł, żeby w 2007 roku spełnić w tym zakresie kryteria z Maastricht" - powiedział Hausner na wtorkowej konferencji prasowej.

Minister finansów Andrzej Raczko powiedział, że kluczową kwestią jest zahamowanie przyrostu długu publicznego i deficytu budżetowego. Nie podał szczegółów, dodał jednak, że rząd będzie dalej dyskutował o racjonalizacji wydatków publicznych.

"Przyjęliśmy trzy scenariusze, oparte na ścieżce wzrostowej. Pierwszy scenariusz zakłada ustabilizowanie się wzrostu na ścieżce pięcioprocentowej, lekko rosnącej przy zachowaniu zasad równowagi" - wyjaśnił Raczko.

"Wszystkie scenariusze pokazują, jaki powinien być w najbliższych latach deficyt i przyrost długu publicznego (...) Żaden ze scenariuszy nie prowadzi nas do zaniechania redukcji deficytu budżetowego" - dodał.

Według Raczki, zmniejszenie deficytu i długu publicznego nie przewiduje wzrostu fiskalizmu, który spowalniałby wzrost gospodarczy, lecz "racjonalizację wydatków budżetu państwa".

"Racjonalizacja wydatków budżetu państwa. Wyraźnie mówimy o racjonalizacji, a nie cięciach czy redukcji. Pełen przegląd rozwiązań zostanie wypracowany przez zespół, którym kieruje pan premier Hausner".

Wicepremier odpowiedzialny za politykę gospodarczą powiedział, że rząd podjął decyzję o akceptacji tez średniookresowej strategii, a 30 września rząd zamierza przyjąć plan racjonalizacji wydatków.

Hausner podkreślił, że bez racjonalizacji wydatków nawet stabilny wzrost nie zapobiegłby przekroczeniu przez dług publiczny bariery 60 proc. PKB w 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd chce obniżyć deficyt budżetu do 38,8 mld zł w 2005 r.