Czytasz dzięki

Rząd Niemiec oferuje 550 mld EUR na walkę z gospodarczymi skutkami epidemii

opublikowano: 13-03-2020, 14:01

Rząd Niemiec ogłosił w piątek, że jest gotów udzielić nieograniczonej pomocy firmom, które najmocniej ucierpią z powodu epidemii koronawirusa. Na stole jest rekordowa kwota co najmniej 550 mld EUR.

 - Nie ma górnej graniczy kredytu oferowanego przez państwowy bank rozwoju KfW. To najważniejsza wiadomość – powiedział minister finansów Olaf Scholz.

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów
Zobacz więcej

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów fot. Bloomberg

Minister gospodarki Peter Altmaier podkreślił determinację działań rządu w celu pokonania kryzysu spowodowanego przez epidemię.

- Obiecujemy, że nie zawiedziemy z powodu braku pieniędzy i woli politycznej. To znaczy, że żadna zdrowia firma, ani żadne miejsce pracy nie powinno mieć problemów – oświadczył. – Uzupełnimy amunicję jeśli będzie to konieczne – dodał.

Pakiet pomocy, choć to dopiero jej deklarowany pierwszy etap, jest większy niż oferowany przez rząd Niemiec podczas kryzysu finansowego z 2008 roku, kiedy wyniósł 500 mld EUR.

W środę kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że rząd zrobi wszystko co konieczne, aby powtrzymać kryzys powodowany przez epidemię. Odebrano to jako zapowiedź odejścia od polityki równoważenia budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy