Rząd Niemiec stworzy komórkę szybkiego reagowania na groźbę przejęć zagranicznych

opublikowano: 29-11-2019, 11:43

Minister gospodarki Peter Altmaier ogłosił plan stworzenia rządowej komórki mogącej decydować o przejęciu akcji kluczowych krajowych spółek, aby zablokować nieakceptowanego zagranicznego inwestora, donosi Reuters.

W piątek Altmaier zaprezentował nową strategię przemysłową, w ramach której znalazł się plan stworzenia komórki, która decydując o przejęciu akcji kluczowych niemieckich firm, zapobiegałaby utracie kontroli nad tzw. wrażliwymi lub związanymi z bezpieczeństwem technologiami. Przejęcia realizowałby państwowy niemiecki bank rozwojowy KfW. Obejmowałby akcje tylko tymczasowo. Altmaier powiedział, że w niektórych przypadkach taka „obrona” była już realizowana w oparciu o niemieckie prawo, ale proces był zbyt powolny.

Zobacz więcej

Peter Altmaier

Bloomberg

- Muszą zostać stworzone struktury w celu szybszego i skuteczniejszego niż dotychczas podejmowania niezbędnych decyzji – podkreślał niemiecki minister gospodarki.
Rząd Niemiec chce także lepiej prześwietlać nieeuropejskich inwestorów, którzy chcą kupować firmy z kluczowych sektorów.

Reuters przypomina, że w ubiegłym roku chińska spółka chciała kupić pakiet akcji operatora sieci energetycznej 50Hertz. Władze próbowały znaleźć dla spółki alternatywnego prywatnego inwestora z Europy. Kiedy się to nie udało, rolę tą przejął na siebie bank KfW.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy