Rząd luzuje obostrzenia i otwiera gospodarkę

WST, PAP
opublikowano: 28-04-2021, 09:48

Od maja zostaną poluzowane obowiązujące do tej pory obostrzenia i restrykcje. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli stopniowe otwarcie kolejnych działów gospodarki. Otwarte zostaną m.in. galerie handlowe oraz hotele w reżimie sanitarnym.

Szef rządu podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji epidemicznej wskazał, że dane, które napływają, dotyczące zakażeń, "pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki".

"To są dane, które dają pewne podstawy do takiego ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami" - mówił.

Zaznaczył, że cały czas w szpitalach przebywa ok. 25 tys. osób chorych na Covid oraz że ponad 3 tys. osób "walczy o życie na łóżkach respiratorowych". "To jest cały czas bardzo groźna choroba i dlatego bardzo wiele danych, które do nas spływają, analizujemy z każdego możliwego punktu widzenia. Zakażenia to jedno, ale te największe tragedie, które dotykają ludzi, rodziny czyli zgony naszych bliskich, to jest ten aspekt, na który musimy kłaść największy nacisk, i na to kładziemy największy nacisk" - zapewnił.

"W związku z tym też od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań" - wskazał premier.

Największe luzowania obostrzeń będą się pojawiały w odstępie dwutygodniowym; takie dwutygodniowe tempo jest to potrzebne, by obserwować efekty wprowadzanych regulacji - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 1 maja możliwa będzie rekreacja na świeżym powietrzu, zaś od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane oraz meblowe. Odwiedzać ponownie będzie można galerie sztuki i muzea.

Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także z w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach. Tuż po majówce – od 4 maja – do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane meblowe" – powiedział premier Morawiecki.

Minister zdrowia wyjaśnił, że otwarcie to nastąpi w limicie, który obowiązywał przed ostatnimi obostrzeniami, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Również 4 maja do szkół powrócą uczniowie klas 1-3. 15 maja uczniowie z klas IV-VIII i uczniowie szkół średnich będą mogli wrócić do szkół w trybie hybrydowym zaś od 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie.

Od 8 maja otwarte zostaną hotele w reżimie sanitarnym, przy obłożeniu do 50 proc. Znajdujące się na terenie hoteli strefy restauracyjne oraz wellness i spa będą cały czas zamknięte.

Z kolei od 15 maja otwarte zostaną ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach.

Od 29 maja rząd otwiera restauracje, ich maksymalne obłożenie ustalono na 50 proc. lokalu. Będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób. Otwarte zostaną również kina i teatry przy obłożeniu 50 proc. placówki.

Od tego samego dnia możliwe będzie uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, otwarte mają zostać solaria. Obowiązywać ma limit 1 osoby na 15m2.

Pod koniec maja otworzymy kryte obiekty sportowe - w tym baseny - tym razem dla wszystkich, również z obłożeniem 50 proc. To jest ten czas, gdy będziemy chcieli otworzyć również siłownie, kluby fitness, solaria, z limitem, który funkcjonuje już teraz, dla takich większych przestrzeni" - powiedział minister.

Rząd zdecydował również, że od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Minister Niedzielski poinformował również, że od 4 maja zostaje zmieniony limit osób w obiektach religijnych. Obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15m2 w świątyniach.

Zdecydowaliśmy się, by proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. To wynika przede wszystkim z tego faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania" - powiedział szef MZ.

Dodał, że poszczególne regiony, jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zbliżyły się do siebie.

"W tej chwili ta rozpiętość wygląda w ten sposób, że w regionie, który cały czas jest najbardziej dotkniętym epidemią, czyli na Śląsku, ten wskaźnik zachorowań jest już praktycznie poniżej 30. A w regionie, który jest na drugim biegunie - w woj. podlaskim - mamy powyżej 10, więc ta relacja zróżnicowania jest niecałe 3 do 1. Wcześniej to zróżnicowanie było większe" - podkreślił Niedzielski.

Tymczasem jeszcze przed konferencją minister zdrowia powiedział, że obostrzenia przy przekraczaniu granicy Polski na pewno nie będą luzowane w maju. Obecne zasady kwarantanny granicznej obowiązują od ostatnich dni marca i dotyczą podróżujących do Polski każdego rodzaju transportem, jak również przekraczających granicę pieszo.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj/KPRM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane