Rząd luzuje obostrzenia i otwiera gospodarkę

WST, PAP
opublikowano: 28-04-2021, 09:48

Od maja zostaną poluzowane obowiązujące do tej pory obostrzenia i restrykcje. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli stopniowe otwarcie kolejnych działów gospodarki. Otwarte zostaną m.in. galerie handlowe oraz hotele w reżimie sanitarnym.

Szef rządu podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji epidemicznej wskazał, że dane, które napływają, dotyczące zakażeń, "pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki".

"To są dane, które dają pewne podstawy do takiego ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami" - mówił.

Zaznaczył, że cały czas w szpitalach przebywa ok. 25 tys. osób chorych na Covid oraz że ponad 3 tys. osób "walczy o życie na łóżkach respiratorowych". "To jest cały czas bardzo groźna choroba i dlatego bardzo wiele danych, które do nas spływają, analizujemy z każdego możliwego punktu widzenia. Zakażenia to jedno, ale te największe tragedie, które dotykają ludzi, rodziny czyli zgony naszych bliskich, to jest ten aspekt, na który musimy kłaść największy nacisk, i na to kładziemy największy nacisk" - zapewnił.

"W związku z tym też od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań" - wskazał premier.

Największe luzowania obostrzeń będą się pojawiały w odstępie dwutygodniowym; takie dwutygodniowe tempo jest to potrzebne, by obserwować efekty wprowadzanych regulacji - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 1 maja możliwa będzie rekreacja na świeżym powietrzu, zaś od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane oraz meblowe. Odwiedzać ponownie będzie można galerie sztuki i muzea.

Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także z w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach. Tuż po majówce – od 4 maja – do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane meblowe" – powiedział premier Morawiecki.

Minister zdrowia wyjaśnił, że otwarcie to nastąpi w limicie, który obowiązywał przed ostatnimi obostrzeniami, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Również 4 maja do szkół powrócą uczniowie klas 1-3. 15 maja uczniowie z klas IV-VIII i uczniowie szkół średnich będą mogli wrócić do szkół w trybie hybrydowym zaś od 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie.

Od 8 maja otwarte zostaną hotele w reżimie sanitarnym, przy obłożeniu do 50 proc. Znajdujące się na terenie hoteli strefy restauracyjne oraz wellness i spa będą cały czas zamknięte.

Z kolei od 15 maja otwarte zostaną ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Od 29 maja rząd otwiera restauracje, ich maksymalne obłożenie ustalono na 50 proc. lokalu. Będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób. Otwarte zostaną również kina i teatry przy obłożeniu 50 proc. placówki.

Od tego samego dnia możliwe będzie uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, otwarte mają zostać solaria. Obowiązywać ma limit 1 osoby na 15m2.

Pod koniec maja otworzymy kryte obiekty sportowe - w tym baseny - tym razem dla wszystkich, również z obłożeniem 50 proc. To jest ten czas, gdy będziemy chcieli otworzyć również siłownie, kluby fitness, solaria, z limitem, który funkcjonuje już teraz, dla takich większych przestrzeni" - powiedział minister.

Rząd zdecydował również, że od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Minister Niedzielski poinformował również, że od 4 maja zostaje zmieniony limit osób w obiektach religijnych. Obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15m2 w świątyniach.

Zdecydowaliśmy się, by proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. To wynika przede wszystkim z tego faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania" - powiedział szef MZ.

Dodał, że poszczególne regiony, jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zbliżyły się do siebie.

"W tej chwili ta rozpiętość wygląda w ten sposób, że w regionie, który cały czas jest najbardziej dotkniętym epidemią, czyli na Śląsku, ten wskaźnik zachorowań jest już praktycznie poniżej 30. A w regionie, który jest na drugim biegunie - w woj. podlaskim - mamy powyżej 10, więc ta relacja zróżnicowania jest niecałe 3 do 1. Wcześniej to zróżnicowanie było większe" - podkreślił Niedzielski.

Tymczasem jeszcze przed konferencją minister zdrowia powiedział, że obostrzenia przy przekraczaniu granicy Polski na pewno nie będą luzowane w maju. Obecne zasady kwarantanny granicznej obowiązują od ostatnich dni marca i dotyczą podróżujących do Polski każdego rodzaju transportem, jak również przekraczających granicę pieszo.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj/KPRM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane