Czytasz dzięki

Rząd Włoch ogłosił stan kryzysowy w związku z napływem imigrantów

PAP
opublikowano: 12-02-2011, 15:31

Rząd Włoch na nadzwyczajnym posiedzeniu w  sobotę ogłosił "stan kryzysu humanitarnego" w związku z masowym w tych dniach napływem nielegalnych imigrantów z Afryki północnej, między innymi Tunezji.

W wydanym komunikacie gabinet Silvio Berlusconiego wyjaśnił, że ogłoszenie stanu kryzysu umożliwi podjęcie nadzwyczajnych działań przez wszystkie niezbędne służby, między innymi Obronę Cywilną, w celu kontroli tego zjawiska i udzielenia pomocy uciekinierom.

W ciągu ostatnich dni na włoską wyspę Lampedusa przybyło drogą morską około 1200 nielegalnych imigrantów. Następne pełne ludzi łodzie już wpłynęły na włoskie wody w tym rejonie i zmierzają ku brzegom.

Imigranci z Afryki docierają również na Sycylię oraz na wybrzeża Kalabrii.

Sytuacja na Lampedusie określana jest jako krytyczna, gdzie władze nie są już w stanie zapanować nad masami przybyszów i nie mają gdzie ich umieścić. Będą oni w najbliższych godzinach przewożeni samolotami do innych ośrodków pobytu dla imigrantów. Na sobotę zapowiedziano około 10 takich lotów.

W piątek ministrowie spraw zagranicznych i wewnętrznych Włoch zaapelowali o pilną reakcję całej Unii Europejskiej na masowy napływ imigrantów z północnej Afryki. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane