S&P Global bliska przejęcia IHS Markit za 44 mld USD

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2020, 09:26

Zapowiada się megafuzja na rynku firm zajmujących się dostarczaniem danych finansowych. S&P Global jest bowiem bliska przejęcia IHS Markit, donosi Reuters.

Michael Nagle

Agencja powołując się na Wall Street Journal twierdzi, że S&P ma zapłacić około 44 mld USD w akcjach

Biorąc pod uwagę ten poziom cenowy, byłaby to druga pod względem wielkości tego typu transakcja w 2020 r. po wartej 56 mld USD akwizycji wśród największych chińskich spółek naftowo-gazowych.

S&P Global jest znana z publikacji ratingów zadłużenia zarówno krajów jak i firm, a także danych o rynkach kapitałowych i towarowych na całym świecie. Stała się samodzielną firmą w 2011 r, kiedy jej ówczesna spółka-matka McGraw-Hill, oddzieliła S&P od swojej podstawowej działalności.

Z kolei IHS Markit powstała w 2016 r. Jej działalność obejmuje szeroki zakres danych z różnych branż i wskaźniki makroekonomiczne oraz dane dotyczące aktywów finansowych i instrumentów pochodnych.

Wartość rynkowa IHS, uwzględniając kurs z piątkowego zamknięcia, kształtuje się na poziomie 36,88 mld USD. Cena akcji wzrosła w tym roku o około 22 proc.

Tymczasem wycena walorów S&P Global zyskała 25 proc. dając kapitalizacje na poziomie 82,3 mld USD.

Fuzja S&P Global i IHS Markit będzie konkurencją dla zawartej w zeszłym roku umowy przez London Stock Exchange Group w wysokości 27 mld USD na przejęcie dostawcy danych finansowych Refinitiv.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane