S&P nadał polskim euroobligacjom rating BBB+

opublikowano: 09-01-2004, 15:22

ISB: Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor’s nadała polskiej emisji euroobligacji, która miała miejsce w czwartek, ocenę na poziomie BBB+, podał S&P w komunikacie w piątek. Perspektywa dla długoterminowego ratingu długu Polski w walutach obcych pozostaje negatywna.

Polska sprzedała w czwartek 1,5 mld euro w euroobligacjach. Ich rentowność wyniosła 3,9375%, czyli była o 46,2 punkty bazowe wyższa od rentowności niemieckich obligacji skarbowych o zbliżonym terminie zapadalności. Nabywcami polskich obligacji nominowanych w euro były głównie banki i fundusze inwestycyjne.

Zdaniem S&P, rating ten ma silne podstawy dzięki dobrej płynności długu zagranicznego Polski. Rating ten wspiera też wysoka dynamika eksportu.

Negatywna perspektywa wiąże się zaś z niepewnością fiskalną w średnim okresie oraz potencjalnym ograniczaniem wzrostu gospodarczego przez rosnący deficyt i dług publiczny.

Bez głębokich reform fiskalnych, deficyt budżetowy wzrośnie do 7% PKB w 2004-2005 roku, szacuje S&P. Poziom długu publicznego do PKB przekroczy zaś 60% już w 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / S&P nadał polskim euroobligacjom rating BBB+