S&P obniżył rating Rosji do poziomu „śmieciowego”

opublikowano: 27-02-2022, 09:58

S&P Global Ratings obniżył ocenę wiarygodności kredytowej Rosji poniżej poziomu inwestycyjnego, informuje Bloomberg.

S&P obniżył rating Rosji z „BBB-” do „BB+”. Agencja ostrzegła o możliwości dalszej obniżki wskazując jako powód „mocne” sankcje międzynarodowe nałożone na Rosję po jej napaści na Ukrainę. Agencja obniżyła także rating Ukrainy z „B” do „B-”.

- Ogłoszone sankcje mogą mieć znaczące bezpośrednie efekty, a także efekty drugiej rundy, na aktywność gospodarczą i handlową, nastroje mieszkańców i stabilność finansową – argumentował S&P. – Oczekujemy także, że napięcie geopolityczne będzie obniżał zaufanie sektora prywatnego, co będzie ciążyło na wzroście – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że możliwość obniżenia ratingów Rosji i Ukrainy sygnalizował Moody’s Investors Service. Obecnie jego ocena wiarygodności kredytowej Rosji to „Baa3”, czyli jeden poziom powyżej obszaru „śmieciowego”, a Ukrainy to „B3”, czyli sześć poziomów poniżej obszaru inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane