S&P-sytuacja fiskalna w Polsce jest znowu niepewna

10-07-2002, 17:39

NOWY JORK (Reuters) - Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor's podała w środę, że średnioterminowa perspektywa fiskalna Polski ponownie stała się niepewna z powodu dyskusji nad projektem budżetu na 2003 rok i rezygnacji ministra finansów Marka Belki.

Projekt budżetu przyjęty na początku lipca zakłada, że deficyt budżetowy wyniesie 43 miliardy złotych, czyli 5,5 procent PKB. Jest to nieco więcej niż wynosiły wcześniejsze plany rządu, który chciał ograniczyć deficyt do 40 miliardów czyli 5,3 procent PKB.

"Szczegóły dotyczące podatków i wydatków są wciąż nieznane, ale rezygnacja ministra Belki - który był adwokatem dyscypliny fiskalnej wskazuje, że tak bardzo potrzebna kontrola wydatków może być trudna do osiągnięcia" - powiedziała Beatriz Merino, analityk agencji S&P w Londynie.

"Mianowanie na stanowisko ministra finansów Grzegorza Kołodki, który jak dotąd nie ujawnił swoich planów zwiększa niepewność co do przyszłorocznego budżetu i średniookresowej perspektywy fiskalnej" - dodała.

Merino uważa, że zaniechanie wdrożenia wiarygodnej, ale zarazem radykalnej strategii fiskalnej może się negatywnie odbić na ratingach Polski.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / S&P-sytuacja fiskalna w Polsce jest znowu niepewna