Sąd UE uznał pomoc państwa na rzecz Austrian Airlines za dozwoloną

  • PAP
opublikowano: 14-07-2021, 14:17

Sąd UE orzekł, że pomoc przyznana przez Austrię na rzecz Austrian Airlines w celu naprawienia poniesionych przez tego przewoźnika szkód wynikających z odwołania lub reorganizacji jego lotów w związku z pandemią Covid-19 jest zgodna z unijnymi przepisami.

LISI NIESNER / Reuters / Forum

Sąd UE stwierdził, że ponieważ pomoc tę odliczono od dotacji przyznanych w tym samym kontekście przez Niemcy grupie Lufthansa, do której należy też Austrian Airlines, nie stanowi ona "nadmiernej rekompensaty" na rzecz owej grupy.

Między marcem a czerwcem 2020 r. Komisja zatwierdziła już różne środki pomocy na rzecz przedsiębiorstw należących do grupy Lufthansa.

Przewoźnicy lotniczy Ryanair i Laudamotion wnieśli skargę o stwierdzenie nieważności decyzji KE. Na poparcie skargi o stwierdzenie nieważności podnieśli w szczególności, że Komisja nie zbadała wszystkich środków pomocy przyznanych na rzecz przewoźników należących do grupy Lufthansa ani związku między tymi środkami.

Sąd UE stwierdził jednak, że wbrew twierdzeniom Ryanaira i Laudamotion Komisja zbadała nie tylko wszystkie środki pomocy przyznane na rzecz przewoźników należących do grupy Lufthansa, ale również związek między tymi środkami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane