Sage szuka kupca

opublikowano: 08-11-2020, 22:00

Według nieoficjalnych informacji globalny producent oprogramowania szuka kupca na swoją polską spółkę. Transakcja elektryzuje branżę i może zwiastować przyspieszenie w informatycznych M&A

Z artykułu dowiesz się:

- na jakim etapie jest proces sprzedaż polskiego biznesu brytyjskiej grupy Sage;

- jak potencjalną transakcję komentują inne podmioty na rynku;

- jak wygląda rynek producentów systemów ERP w Polsce i jakie są na nim wiodące podmioty

- z czego wynika przyspieszenie w transakcjach fuzji i przejęć w sektorze IT i czy aktywność inwestorów może się jeszcze zwiększyć.

W polskiej branży IT ostatnie miesiące przyniosły kilka interesujących transakcji fuzji i przejęć. Inwestora pozyskał krajowy lider centrów danych – ATM. Na jego zakup zdecydował się wehikuł Global Compute wspierany przez amerykańskiego giganta — bank Goldman Sachs. Największym udziałowcem software house’u STX Next został fundusz Innova, właścicielem Codewise stał się CentralNic Group PLC, a działająca od 1991 r. spółka Bonair specjalizującą się we wdrożeniach technologii Microsoftu, zwłaszcza systemów klasy CRM i ERP, dołączyła do o międzynarodowej grupy Fellowmind. To tylko kilka przykładów. Według specjalistów procesy fuzji i przejęć (M&A) w polskiej branży IT przyspieszą (patrz ramka) , co wynika m.in. z faktu, że jest ona relatywnie odporna na kryzys wywołany pandemią.

Zaskakująca transakcja

Według nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu”, wśród przygotowywanych transakcji jest taka, która może mocno namieszać na polskim rynku systemów ERP (wspomagających zarządzenie przedsiębiorstwami), gdyż dotyczy jednego z jego potentatów. Kilka niezależnych źródeł potwierdziło, że dyskretnie kupca na polską spółkę szuka brytyjski Sage. Kilka tygodni temu tzw. teasery trafiły do podmiotów, które mogą być potencjalnie zainteresowane transakcją.

Firma z czołówki:
Firma z czołówki:
Polski Sage, na którego czele od blisko sześciu lat stoi Piotr Ciski wygenerował w ubiegłym roku 117 mln zł przychodów. To klasyfikuje spółkę w gronie wiodących firm polskiego sektora ERP.

- Być może Sage już dostał ciekawą ofertę na swoją spółkę, ale jak zawsze w takich sytuacjach trzeba doprosić więcej graczy, żeby zbadać zainteresowanie i doprowadzić do jakiejś konkurencyjności – mówi jedno ze źródeł.

Do czasu publikacji artykułu „Puls Biznesu” nie otrzymał odpowiedzi na pytania w tej sprawie z brytyjskiej centrali informatycznej grupy. Przedstawiciele polskiej spółki są oszczędni w komentarzach.

- Branża technologiczna jest jedną z najbardziej zorientowanych na przyszłość, dlatego zainteresowanie inwestorów jest naturalne. Widzimy to ostatnio na polskim rynku, dodatkowo przyspiesza cyfryzacja, więc to zainteresowanie prawdopodobnie pozostanie – mówi Piotr Ciski, prezes Sage sp. z o.o.

Potencjalna zmiana właściciela polskiego Sage to niespodzianka dla branży.

- To bardzo zaskakująca informacja i niewątpliwie ciekawa dla rynku ERP - komentuje jeden z przedstawicieli krajowego producenta oprogramowania dla firm.

Sage Group to notowany na giełdzie w Londynie dostawca oprogramowania dla firm. Grupa z blisko 40-letnią tradycją zatrudnia ponad 12 tys. osób w 23 krajach. Ubiegły rok zakończyła z blisko 2 mld GBP przychodów. Sage jest aktywny na rynku przejęć, ale też wychodzi z niektórych inwestycji. Sprzedał w ostatnich kwartałach np. Sage Pay oraz biznes w Brazylii.

Okiem eksperta
Przyśpieszenie w fuzjach i przejęciach
Paweł Łągwa
Partner CMT Advisory
Obecnie zauważyć można dużą aktywność w obszarze M&A na rynku IT. Rynek ten generalnie cechuje odporność na wpływ COVID-19, nieustannie odnotowuje on wzrosty oraz jest jedną z najbardziej atrakcyjnych branż, stąd wynikać może istotne przyspieszenie, jeśli chodzi o M&A. Zainteresowanie M&A wykazują zarówno inwestorzy branżowi, którzy dążą do konsolidacji i zwiększania udziału w rynku, jak i inwestorzy finansowi, którzy dostrzegają potencjał rynkowy i rozpoczynają budowę własnych platform, tj. grup spółek obejmujących zakresem szerokie spektrum dziedzin IT i poprzez przejęcia zwiększają skalę swojej działalności. Fundusze private equity posiadają dużo wolnych środków pieniężnych, dlatego też ta grupa inwestorów aktywnie poszukuje ciekawych spółek do partnerstwa. Zagraniczni inwestorzy branżowi są zainteresowani nabywaniem dużych spółek z potencjałem na globalny wzrost, bardzo dobrze zarządzanych i posiadających ułożoną strukturę organizacyjną. Z kolei polscy inwestorzy branżowi chętniej inwestują w firmy mniejsze, do których można wdrożyć dobrze już funkcjonujące u danego inwestora rozwiązania i tym samym przyspieszać wspólny wzrost. Można spodziewać się, że szybko rosnące polskie spółki z branży IT wpłyną na jeszcze większą aktywność inwestorów w obszarze M&A w kolejnych kwartałach. Szczególnie te podmioty, które utrzymają wysokie tempo wzrostu w czasie pandemii będą uznawane za atrakcyjne.

Zmiana po latach

Sage Group weszła na polski rynek w 2005 r., kiedy nabyła linię produktów Symfonia od warszawskiej spółki Matrix.pl. Koszt transakcji wyniósł wówczas 10,3 mln GBP. Z rozwiązania Symfonia korzystało w tamtym czasie około 35 tys. klientów.

Obecnie polskie ramię Sage zatrudnia około 400 osób . Z rozwiązań spółki w Polsce korzysta 75 tys. klientów, z czego 35 tys. w postaci subskrypcji.

Polski Sage to jeden z wiodących podmiotów na krajowym rynku ERP. Liderzy polskiego rynku to SAP, który ostatni rok obrotowy zamknął z 472 mln zł przychodów, , Comarch ze sprzedażą systemów ERP na poziomie 291 mln zł (z tego 190 mln zł na rynku krajowym), czy Asseco Business Solutions z przychodami na poziomie 274 mln zł. Znaczącym podmiotem jest też Unit4 Teta. Według danych z KRS wygenerowała w ubiegłym roku 160 mln zł przychodów. Sage według wyliczeń „Pulsu Biznesu” plasuje się na około piątej pozycji pod względem sprzedaży. W ubiegłym roku przychody polskiego Sage wzrosły do 117 mln zł z 99,4 mln zł rok wcześniej. W tej kwocie 21,3 mln zł to przychody z tytułu świadczenia usług przez powstałe Centra Usług Wspólnych IT, HR i R&D dla Grupy Sage. Zysk operacyjny spółki spadł do 8,5 mln zł z 8,9 mln zł, a zysk netto zwiększył się do 6,7 mln zł z 6,3 mln zł.

Giełdowa kapitalizacja Asseco BS to obecnie ponad 1 mld zł. Wskaźnik cena/zysk informatycznej spółka uwzględniający ubiegłoroczny zysk to blisko 15. Porównując go do ubiegłorocznych wyników polskiej spółki Sage Group, daje to wycenę na ponad 100 mln zł. Ale np. sam Sage Group notowany jest przy wskaźniku cena/zysk na poziomie 24, co implikowałoby wycenę polskiej spółki na 160 mln zł.

Czytaj także: SAP urośnie w Polsce.

Dynamiczny rynek

Powyższe szacunki opierały się jednak jedynie na historycznych wynikach, a firmy ERP działają na wzrostowym rynku. Rynek krajowy napędza nie tylko przyspieszona cyfryzacja wywołana pandemią, ale też liczne zmiany legislacyjne, które wymagają aktualizacji systemów lub zakupu nowych aplikacji.

Według danych IDC całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) wyniosła w Polsce w ubiegłym roku 299,6 mln USD zł, rosnąc w porównaniu z 2018 r. o ponad 13 proc. Dynamika wzrostu wyraźnie przyspieszyła, gdyż rok wcześniej wyniosła 7,5 proc.

Według najnowszych prognoz Gartnera globalny rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw w tym roku w prawdzie ma zanotować spadek o 3,6 proc., ale w przyszłym będzie najszybciej rosnącym segmentem całego rynku IT z dynamiką 7,2 proc.

Jeśli transakcja sprzedaży polskiego Sage dojdzie do skutku to niewykluczone, że inwestorzy mocniej zainteresują się innymi rodzimymi producentami oprogramowania. W marcu notowane od ponad 20 lat na GPW Simple ogłosiło rozpoczęcie procesu poszukiwania inwestora. Wcześniej Sygnity zapowiedziało poszukiwanie kupca dla swojej spółki ERP – Sygnity Business Solutions (obecnie proces wstrzymano).

Czytaj także: Comarch coraz bliżej SAP-a

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane