Comarch coraz bliżej SAP-a

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Comarch zwiększył udziały w rynku ERP i zmniejszył dystans do lidera. Nie ukrywa, że chce go przegonić.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • – jakie wyniki na rynku oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem notuje Comarch
  • – jak na biznes spółki wpłynęła pandemia COVID-19
  • – jakie usługi są najpopularniejsze
  • – czy lider, czyli SAP, powinien obawiać się rosnącej konkurencji

Całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) wyniosła w Polsce w ubiegłym roku 299,6 mln USD zł, rosnąc w porównaniu z 2018 r. o ponad 13 proc. — wynika z danych IDC. Choć IDC nie podaje tego wprost, to liderem rynku w ubiegłym roku był SAP, jednak jego udziały spadły do 31,6 z 38,6 proc. rok wcześniej. Na drugim miejscu pod względem udziałów rynkowych ponownie uplasował się Comarch, który zwiększył kawałek tortu do 20,4 z 20,2 proc. rok wcześniej, zachowując ozycję największego polskiego dostawcy ERP.

JEST DOBRZE, ALE…:
JEST DOBRZE, ALE…:
Choć segment ERP Comarchu, którym kieruje wiceprezes ZbigniewRymarczyk, notuje dwucyfrowy wzrost, a zakontraktowanie jest wyższe niż roktemu, to obecne warunki rynkowe sprawiają, że długoterminowe prognozy dlawzrostu biznesu są obarczone sporym ryzykiem.
ARC

Dwucyfrowy wzrost

Zwiększenie udziałów rynkowych przez giełdową spółkę było możliwe dzięki większej dynamice przychodów niż dynamika całego rynku. W 2019 r. sprzedaż rozwiązań Comarch ERP w Polsce wzrosła o ponad 18 proc., wynosząc 190 mln zł. Przychody z ich sprzedaży w Polsce i za granicą wyniosły blisko 291 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 30 mln zł w porównaniu z 2018 r. Dwucyfrową dynamikę sprzedaży ERP spółka utrzymała w pierwszej połowie tego roku — wyniosła ona 144 mln zł i była o 13 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Sprzedaż w segmencie ERP jest wspierana przez zmiany legislacyjne.

— Weszły w życie m.in. kolejne zmiany rozliczeń z administracją podatkową w postaci nowych struktur jednolitego pliku kontrolnego — JPK_V7. To wręcz rewolucyjna zmiana, która wprowadza tagowanie każdej pozycji z faktury. Kolejna zmiana to nowe wymagania dotyczące raportowania dla giełdowych spółek w formacie ESEF [jednolity europejski format raportowania — red.], które niebawem zaczną obowiązywać. Na nasz system wspierający ten proces zdecydowało się już ponad 30 klientów. Niedawno nowa grupa przedsiębiorstw została objęta PPK i wiele z nich zdecydowało się na stworzoną przez nas aplikację — mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu i dyrektor sektora ERP.

Covidowe paliwo

Na dynamikę przychodów wpływa też pandemia COVID, która mocno przyśpieszyła procesy cyfryzacyjne w przedsiębiorstwach.

— Przez lata mówiło się np. o rozwoju e-commerce, a teraz to się realnie dzieje, ponieważ żeby sprzedawać, trzeba mieć sklep internetowy. To nam oczywiście pomaga, gdyż mamy ofertę pozwalającą na szybkie uruchomienie sklepów internetowych i usług wspierających — informuje wiceprezes.

Zwraca też uwagę, że wiele małych i średnich firm zdecydowało się na inwestycje w rozwiązania IT, które były do tej pory odkładane, żeby umożliwić pracownikom pracę zdalną. Comarch, który zwiększył sprzedaż ERP w pierwszym półroczu, spodziewa się nie mniej udanej jego drugiej połowy.

— Na razie wszystko wygląda bardzo dobrze i wskazuje na to, że utrzymamy dwucyfrowy wzrost w całym roku — mówi Zbigniew Rymarczyk.

Pogoń za liderem

Za ponad 20 proc. sprzedaży Comarchu w segmencie ERP odpowiadają rozwiązania chmurowe. Z systemów w tym modelu korzysta 26 tys. klientów spółki, czyli o 7 tys. więcej niż przed rokiem. W dominującej większości korzystają z chmury Comarchu, tj. opartej na centrach danych krakowskiej spółki. Choć sytuacja epidemiczna powoduje niepewność, to w ocenie szefa ERP Comarchu perspektywy na przyszły rok wyglądają dobrze.

— Mamy wyższe niż przed rokiem zakontraktowanie, a sprzedaż nadal będzie wspierana przez zmiany legislacyjne. Coraz więcej mówi się np. o wprowadzeniu centralnego rejestru faktur. Nadal liczymy na ESEF czy kolejną odsłonę PPK, która obejmie firmy poniżej 20 zatrudnionych — mówi wiceprezes Comarchu.

Kiedy więc firma z Krakowa prześcignie obecnego lidera?

— Naszym celem jest oczywiście prześcignięcie SAP-a i zajęcie pozycji lidera polskiego rynku ERP. Na razie nie chcę jednak deklarować, kiedy to się stanie — informuje Zbigniew Rymarczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane