Samorządy chcą opóźnić prywatyzację KKSM

DI, PAP
opublikowano: 26-02-2010, 14:07

Władze samorządowe powiatu kieleckiego i  czterech gmin wystąpiły w piątek do ministra skarbu o wstrzymanie procesu prywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych S. A. do czasu, gdy przepisy pozwolą na utworzenie spółki aktywności obywatelskiej.

Starosta kielecki Zenon Janus poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że powiat wraz z gminami: Chęciny, Daleszyce, Łagów i Miedziana Góra, na terenie których leżą cztery kopalnie, wraz z większością pracowników spółki, zamierzał utworzyć spółkę aktywności obywatelskiej i uczestniczyć w procesie prywatyzacji KKSM.

Samorządy chciały skorzystać z przyjętego w październiku przez Radę Ministrów programu wsparcia prywatyzacji poprzez udzielenie poręczeń i gwarancji spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego (spółkom aktywności obywatelskiej). W Ministerstwie Gospodarki starosta dowiedział się jednak, że proces legislacyjny tego programu może potrwać nawet rok.

Dlatego 10 lutego samorządy wystąpiły do ministra skarbu o dostosowanie terminu prywatyzacji spółki do terminu zakończenia zmian legislacyjnych. Nie otrzymały odpowiedzi, natomiast w czwartek w prasie ukazało się ogłoszenie ministra, zapraszające do negocjacji w sprawie nabycia akcji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych.

W związku z ukazaniem się ogłoszenia Janus powiedział dziennikarzom, że jest zbulwersowany stanowiskiem ministra skarbu państwa Aleksandra Grada. W piątek, wraz z zainteresowanymi wójtami i burmistrzami, napisał do niego kolejny wniosek w sprawie dostosowania terminów poszczególnych etapów prywatyzacji kieleckiej spółki do momentu wejścia w życie zmian przepisów prawnych, umożliwiających uczestnictwo samorządów terytorialnych w procesie prywatyzacji spółek SP.

"Ukazanie się tego ogłoszenia tuż przed zakończeniem procesu legislacyjnego, umożliwiającego przystąpienie samorządów terytorialnych do spółek aktywności obywatelskiej, niweczy cenną inicjatywę społeczną, powstałą na bazie programu rządowego, wyrażającą wolę lokalnej społeczności uczestniczenia w prywatyzacji dobrze prosperującej firmy przy udziale polskiego kapitału" - napisali samorządowcy.

Rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział PAP, że spółka aktywności obywatelskiej może przystąpić do negocjacji, na takich samych zasadach, jak inni inwestorzy. Podkreślił, że ministerstwo nie może powstrzymać planu prywatyzacji, który był jasny od 2008 roku, dlatego, że może pojawić się jakiś inwestor.

W styczniu Rada Powiatu Kieleckiego podjęła uchwałę intencyjną o wyrażeniu zgody na podjęcie działań zmierzających do utworzenia spółki aktywności obywatelskiej, w której samorząd powiatowy miałby 51 proc. udziałów, natomiast pracownicy KKSM - 33 proc. Zainteresowane gminy miały przejąć po cztery proc. udziałów.

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. są przedsiębiorstwem o ponad 130 letniej tradycji w zakresie wydobycia i przerobu surowców skalnych. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest: wydobycie i sprzedaż kamienia łamanego, produkcja dolomitowych kruszyw łamanych budowlanych i drogowych, wydobycie i sortowanie piasków dla potrzeb budownictwa i drogownictwa, obróbka i montaż wyrobów marmurowych dla potrzeb budownictwa oraz wystroju wnętrz.

W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. trzy kopalnie dolomitu, dwie kopalnie piasku i Zakład Obróbki Marmurów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane