Saule wyprzedzi Columbus Elite w drodze na GPW

opublikowano: 19-04-2021, 13:36

Na miejsce Blumeranga na NewConnect wejdzie spółka Saule, a nie Columbus Elite. Ten ostatni zjedzie do pit stopu na co najmniej kilka miesięcy.

Spadek o 8 proc., czy wzrost o 15 proc.? Na początku sesji w poniedziałek inwestorzy Blumerangu nie mogli się zdecydować, jak przyjąć weekendowe newsy. Ostatecznie kurs mocno zanurkował.

Columbus Energy poinformował o rozwiązaniu dwóch inwestycyjnych, których celem było wprowadzenie na małą giełdę na miejsce Blumerangu akcji Columbusa Elite (Columbus Energy ma 50 proc. akcji tej firmy).

Chętny na zwolnione miejsce szybko jednak został znaleziony: akcje Saule (do Columbusa Energy należy 20 proc. akcji tej firmy) mają zostać wniesione aportem do Blumerangu.

Przemeblowanie odbywa się z udziałem kontrolowanej przez Januarego Ciszewskiego spółki JR Holding ASI, która wesprze Saule w szybkim wejściu na giełdę.

– Weekend był pracowity, ale trzeba szybko reagować, jeśli wymaga tego sytuacja. Kiedy dowiedziałem się, że Blumerang nie połączy się z Columbus Elite, to moim celem było zadbać o interes inwestorów Blumeranga. Zaproponowałem wejście na giełdę firmie Saule, także dlatego, że wiem, że jest ona do tego gotowa. To jeden z najbardziej perspektywicznych start-upów energetycznych w Polsce. Debiut odbędzie się najszybciej jak się da, choć pandemia zmniejsza tempo załatwiania różnych formalności - mówi January Ciszewski.

Saule zajmuje się produkcją fotowoltaicznych ogniw w technologii perowskitowej.

- Ogniwa perowskitowe przenieśliśmy z laboratorium na linie produkcyjną. To światowy przełom, a możliwości zastosowania tej technologii są praktycznie nieskończone. Podchodzimy jednak z pokorą do procesu komercjalizacji, aby zrobić to w sposób właściwy. Wejście na giełdę da nam kolejny element, czyli transparentność i wiarygodność - mówi Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule, która wymyśliła technologię drukowania ogniw.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie parytet wymiany akcji Blumerangu na Saule. Kapitalizacja tej pierwszej to 85 mln zł. We wrześniu ubiegłego roku Columbus objął natomiast 20 proc. Saule za 10 mln EUR, co oznaczało wycenę biznesu sięgającą 50 mln EUR (około 225 mln zł).

Columbus Elite z wejściem na giełdę woli natomiast poczekać, a Rafał Kołłątaj, który jest akcjonariuszem firmy i wiceprezesem, tłumaczy, że jego zdaniem know-how firmy powinno na razie pozostać w sferze niepublicznej.

– Na rynku widać silną konsolidację rynku sprzedaży agencyjnej. Chcemy umocnić swoją pozycję na nim, nie zamykając równolegle drogi na rynek kapitałowy - czy to przez odwrotne przejęcie, czy przez klasyczną ofertę publiczną - mówi Paweł Bednarek, prezes Columbusa Elite.

– „Zielona Franczyza”, czyli nowa oferta, jaką teraz wspólnie wdrażamy, jest unikatowym systemem współpracy dla sieci sprzedaży i agentów. Rozumiem podejście naszych wspólników, że lepiej chwilę poczekać z debiutem na giełdzie i skupić się na rozwoju biznesu. Sam wiem jak wieloma informacjami musimy się dzielić z rynkiem, a gdybyśmy nie byli publiczni, wolelibyśmy zachować to jako informacje wewnętrzne - dodaje Dawid Zieliński, prezes Columbusa Energy.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane