Sawicki: nie opuszczę firm

ZK
opublikowano: 11-04-2008, 00:00

Mimo kiepskiej koniunktury inwestor nie odda kontroli nad Krosnem, Krosglassem i Elmo. Wszystkie szykują emisje, i to niebawem.

Mimo kiepskiej koniunktury inwestor nie odda kontroli nad Krosnem, Krosglassem i Elmo. Wszystkie szykują emisje, i to niebawem.

Jeszcze w kwietniu powinien zostać opublikowany prospekt emisyjny Elmo, firmy zajmującej się budownictwem infrastrukturalnym. Tydzień, dwa później może ruszyć oferta.

— Zakładamy, że Elmo zdobędzie kilkadziesiąt milionów złotych — mówi Zdzisław Sawicki, który z rodziną kontroluje 100 proc. akcji.

To szeroki przedział 20-100 mln zł. Z naszych ustaleń wynika, że chodzi o środek widełek. Pieniądze mają starczyć na dwa przejęcia firm drogowych. Elmo w ostatnim roku wzbogaciło się o dwie inne spółki, po akwizycjach grupa ma się więc składać z pięciu. Taka struktura powinna przynosić przynajmniej 150 mln zł obrotów rocznie. W 2006 r. (ostatnie oficjalne dane) spółka miała 65,4 mln zł sprzedaży i 6,12 mln zł netto. 2007 r. był podobno lepszy. Po akwizycjach samo Elmo ma utrzymać 10-procentową rentowność netto, ale w firmach drogowych będzie niższa.

— Utrzymam większościowy pakiet Elmo po emisji — zapewnia Zdzisław Sawicki.

Nie opuści też przeżywającej kłopoty giełowej Huty Szkła Krosno. Spółka szykuje się do emisji z prawem poboru, które zostało przydzielone w połowie listopada.

— Mieliśmy kłopoty formalne. Lada moment emisja powinna zostać zrealizowana — twierdzi Zdzisław Sawicki, kontrolujący połowę kapitału firmy.

Krosno ucierpiało na silnym złotym, konkurencji z Chin i drożejącym gazie. Spółka chce zwolnić do 1200 osób, czyli trzecią część załogi. Po 20 mln zł strat w latach 2005-06, w 2007 grupa miała ponad 5 mln zł zysku.

— I nie cofniemy się, ten rok będzie jeszcze lepszy. Dzięki zwolnieniom zaoszczędzimy 2 mln zł miesięcznie — informuje właściciel.

Zdzisław Sawicki nie odda także kontroli nad Krosglassem, producentem włókna szklanego. To perełka w grupie Krosna. Oferta była wstępnie planowana na styczeń, ale spadki giełdowe pokrzyżowały plany. Drugie podejście w maju.

— Tym razem nie przełożymy terminu — mówi Zdzisław Sawicki.

Nowe akcje miały stanowić jedną trzecią kapitału po podwyższeniu, jedną trzecią chciało sprzedać Krosno. Teraz rezygnuje z tego i z pakietem 67 proc. akcji pozostanie największym udziałowcem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu