Schroders: Turcja to najgorsze na świecie miejsce do inwestowania

Inwestycje nad Bosforem stanowczo odradza Geoff Blanning, szef działu obligacji rynków wschodzących w towarzystwie Schroders.

Obligacje tureckie należą do najbardziej ryzykownych na świecie, twierdzą specjaliści Schroders. Kraj zajął ostatnie miejsce na świecie pod względem obliczanego przez towarzystwo „wskaźnika podatności”, obrazującego ryzyko związane z inwestowaniem w aktywa z danego kraju. Oblicza się go uwzględniając takie dane jak zmiany w dynamice PKB, konkurencyjność gospodarki oraz płynność.

- Turcja to najgorsze na świecie miejsca do inwestowania – powiedział Geoff Blanning na konferencji towarzystwa Schroders w Londynie.

Od początku roku rentowności tureckich obligacji 10 – letnich skoczyły z 6,56 proc. do 8,99 proc., co lokuje je wśród najgorzej zachowujących się papierów rządowych na świecie, a główny wskaźnik giełdy tureckiej XU100 stracił 5 proc. Zdaniem zarządzającego Schroders Matthew Michaela, zawirowania nad Bosforem nieprędko dobiegną końca.  Jego zdaniem o okazji do kupna tureckich obligacji można będzie mówić dopiero, gdy w kraju przeprowadzone zostaną reformy, a niezrównoważona gospodarka przejdzie proces dostosowania. Obecne wyceny nie są jego zdaniem atrakcyjne przy związanym z inwestycją ryzyku.

- Gdybyśmy mieli inwestować w Turcji, oczekiwalibyśmy wyższych rentowności za podejmowane ryzyko – powiedział Matthew Michael.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Schroders: Turcja to najgorsze na świecie miejsce do inwestowania