Scope Fluidics dostanie kapitał na przyspieszenie

opublikowano: 13-11-2019, 22:00

Główny akcjonariusz spółki pracującej nad urządzeniami diagnostycznymi sprzeda część swojego pakietu, by objąć nowe akcje i dać jej pieniądze na rozwój.

Na rynku NewConnect główni akcjonariusze lubią niespodziewanie sprzedawać duże pakiety akcji lub emitować dla samych siebie nowe walory po niskiej cenie. Tymczasem w Scope Fluidics z alternatywnego rynku główny akcjonariusz postanowił sprzedać część swojego pakietu, by potem objąć nową emisję i wesprzeć spółkę kilkunastoma milionami złotych na rozwój.

Fot. WM

— Uzgodniliśmy taką formułę transakcji i podwyższenia kapitału w Scope Fluidics, bo z jednej strony jest ona zbliżona do emisji akcji z zachowaniem prawa pob oru, a z drugiej jest mniej czasochłonna i prostsza do przeprowadzenia. Naszym celem jest utrzymanie obecnego poziomu zaangażowania w spółce, nie chcemy się rozwadniać — tłumaczy Konrad Łapiński, zarządzający funduszem Total FIZ, który pośrednio i bezpośrednio ma ponad 26 proc. akcji Scope Fluidics.

Gotowa technologia

Scope Fluidics istnieje od 2010 r., a na rynku NewConnect notowane jest od 2017 r. Na razie nie generuje przychodów ze sprzedaży, intensywnie pracuje natomiast nad nowymi rozwiązaniami, które mają być wykorzystywane w sektorze ochrony zdrowia.

Pierwsze to analizator PCR|ONE, który ma być instalowany w szpitalnych izbach przyjęć, by umożliwić szybkie sprawdzenie, czy przyjęcie pacjenta na oddział jest bezpieczne. Sprawdzi np., czy nie jest zakażony gronkowcem złocistym. Przedstawiciele Scope Fluidics już wcześniej zapowiadali, że w 2020 r. system będzie gotowy do komercjalizacji, polegającej na sprzedaży licencji dużemu producentowi sprzętu medycznego.

— Wszystkie prace idą zgodnie z planem. Na początku listopada otrzymaliśmy wyniki drugiego etapu testów przedrejestracyjnych, które wskazują na osiągnięcie przez system PCR|ONE parametrów na poziomie rynkowych standardów i wymagań klinicznych. W praktyce oznacza to, że od strony technologicznej system jest gotowy — mówi Piotr Garstecki, prezes i znaczący akcjonariusz Scope Fluidics.

Pieniądze z nowej emisji mają m.in. „wzmocnić pozycję negocjacyjną w rozmowach z potencjalnymi partnerami i zmaksymalizować wartość systemu PCR|ONE”. Spółka chce przygotować się do rejestracji systemu w USA, zwiększyć liczbę paneli diagnostycznych i przeprowadzić badania w dużych ośrodkach klinicznych. Koszty wszystkich działań związanych z PCR|ONE szacuje na 10 mln zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Operacje na akcjach

Około 5 mln zł z emisji ma pójść na sfinansowanie wkładu własnego w prace nad drugim projektem, czyli systemem BacterOMIC, współfinansowane z dotacji. System ten ma kompleksowo testować wrażliwość i oporność bakterii na antybiotyki. Spółka może liczyć m.in. na 8,4 mln zł dofinansowania w ramach programu SME Instrument Horyzont 2020. Projekt chce skomercjalizować w 2021 r. Kolejne 1,2 mln zł z podniesienia kapitału ma zostać przeznaczone na nowy projekt, który jest na razie na etapie koncepcyjnym.

Plan spółki i Total FIZ przewiduje, że w drodze budowy księgi popytu fundusz sprzeda do 170,7 tys. akcji, stanowiących obecnie 7,37 proc. kapitału i wycenianych na 9,7 mln zł. Zostaną zaoferowane maksymalnie 149 inwestorom (limit dla ofert prywatnych), wśród nich wszystkim, którzy już teraz mają więcej niż 0,5 proc. walorów Scope Fluidics. Gdy walne spółki zgodzi się na nową emisję (maksymalnie 231,5 tys.), Total FIZ obejmie ją w całości, płacąc za nową akcję tyle, ile otrzyma za starą — nie więcej niż 70 zł. Łącznie cała emisja może być więc warta maksymalnie 16,2 mln zł.

— W Scope Fluidics jesteśmy inwestorem zdecydowanie długoterminowym. Jesteśmy zadowoleni z tegorocznych wydarzeń w spółce — zarówno wzrostu giełdowych notowań, jak i rozwoju prowadzonych przez nią projektów. Stąd decyzja o wsparciu finansowym spółki i objęciu nowych akcji — mówi Konrad Łapiński.

Od początku roku kurs Scope Fluidics wzrósł o 350 proc. (z 14 do 68,5 zł), a kapitalizacja sięgnęła we wtorek historycznego maksimum — 158,6 mln zł. Podczas wczorajszej sesji, po informacjach o nowej emisji, notowania szły w dół prawie o 17 proc., do 57 zł za walor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane