Czytasz dzięki

Scope Fluidics dostanie miliony

opublikowano: 11-12-2019, 22:00

Pracująca nad urządzeniami diagnostycznymi spółka może liczyć na co najmniej 10 mln zł świeżego kapitału na rozwój.

W szczytnych założeniach rynek NewConnect miał być miejscem, w którym małe, innowacyjne spółki mogły starać się o pozyskanie kapitału od inwestorów finansowych. W praktyce było bardzo różnie, ale czasem założenia są realizowane. Pieniądze na rozwój od giełdowych inwestorów zapewniła sobie właśnie notowana na NewConnect spółka Scope Fluidics, która pracuje nad nowymi technologiami z zakresu diagnostyki i ochrony zdrowia. We wtorek jej największy akcjonariusz, Total FIZ, przeprowadził proces przyspieszonej budowy księgi popytu na pakiet 7,37 proc. akcji. Pozyskane w ten sposób od innych inwestorów pieniądze ma przeznaczyć na akcje nowej emisji Scope Fluidics.

Scope Fluidics, którego szefem jest Piotr Garstecki, w przyszłym roku
ma zarejestrować na rynku unijnym analizator, wykrywający infekcje u
przyjmowanych do szpitali pacjentów. Potem chce sprzedać prawa do niego
większemu partnerowi. Świeża gotówka w kasie ma pomóc w negocjacjach.
Zobacz więcej

KAMIEŃ MILOWY:

Scope Fluidics, którego szefem jest Piotr Garstecki, w przyszłym roku ma zarejestrować na rynku unijnym analizator, wykrywający infekcje u przyjmowanych do szpitali pacjentów. Potem chce sprzedać prawa do niego większemu partnerowi. Świeża gotówka w kasie ma pomóc w negocjacjach. Fot. WM

Jak tłumaczono, przeprowadzenie takiego manewru pozwala na pozyskanie kapitału w sposób zbliżony do emisji z prawem poboru, ale jest szybsze i prostsze. Inwestorzy zgodzili się na odkupienie akcji od Total FIZ po 60 zł za walor, czyli po cenie o 10 zł wyższej niż kurs z zamknięcia wtorkowej sesji. Oznacza to wycenę pakietu na poziomie 10,25 mln zł. Po tej samej cenie główny akcjonariusz będzie obejmował akcje nowej emisji, dorzucając przy tym kilka milionów złotych od siebie — tak, by się nie rozwodnić.

— Cieszymy się z zaufania inwestorów wobec naszego projektu — zaufania odzwierciedlonego w objęciu akcji w cenie istotnie przekraczającej ich kurs w dniu transakcji. Uzyskana wycena implikuje dokapitalizowanie Scope Fluidics kwotą niemal 14 mln zł. Liczymy, że wszelkie formalności z tym związane zakończą się jeszcze w tym roku — mówi prof. Piotr Garstecki, prezes i znaczący akcjonariusz Scope Fluidics.

W reakcji na sukces book buildingu w środę kurs akcji Scope Fluidics szedł w górę o 25 proc. Pieniądze z emisji mają przede wszystkim pomóc w komercjalizacji najbardziej zaawansowanego projektu spółki — analizatora PCR|ONE. Ma być instalowany w szpitalnych izbach przyjęć, by szybko sprawdzać, czy pacjenci nie są zakażeni np. gronkowcem złocistym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Pozyskane pieniądze zdecydowanie wzmocnią naszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z potencjalnymi nabywcami PCR|ONE. Jednocześnie podejmiemy działania zwiększające potencjał rynkowy systemu. Zgodnie z zapowiedziami na początku roku planujemy przedstawić więcej szczegółów w tym zakresie, uwzględniając nasze możliwości finansowe po sukcesie oferty — mówi Piotr Garstecki.

Na początku przyszłego roku spółka zamierza „zintensyfikować działania” w celu znalezienia nabywcy dla PCR|ONE.

— Podtrzymujemy oczekiwany termin certyfikacji systemu na terenie UE w połowie 2020 r. Chcielibyśmy do tej pory być w trakcie zaawansowanych rozmów z kilkoma potencjalnymi partnerami i będziemy działać na rzecz zakończenia transakcji bezpośrednio po dacie certyfikacji. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu — mówi Piotr Garstecki.

Około 5 mln zł z emisji ma być przeznaczone na drugi projekt — system BacterOMIC, testujący wrażliwość i oporność bakterii na antybiotyki.

— Pieniądze pokryją wkład własny do uzyskanego grantu Horyzont 2020 oraz tzw. koszty niekwalifikowane. Budżet ten ma pozwolić na uzyskanie certyfikacji na terenie UE w połowie 2021 r. Naszą intencją jest komercjalizacja systemu bezpośrednio po realizacji tego kamienia milowego — mówi Piotr Garstecki.

Scope Fluidics na razie nie generuje przychodów ze sprzedaży. Kapitalizacja spółki sięga już jednak 144 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane