Sejm zajmie się m.in. ustawami podatkowymi oraz wykonaniem budżetu

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 17-07-2006, 17:45

Na posiedzeniu Sejmu, które potrwa od wtorku do soboty, posłowie zajmą się m.in. pakietem ustaw podatkowych, które mają uprościć system podatkowy oraz wprowadzić od 2009 r. dwustopniową skalę podatkową 18 i 32 proc.

Na posiedzeniu Sejmu, które potrwa od wtorku do soboty, posłowie zajmą się m.in. pakietem ustaw podatkowych, które mają uprościć system podatkowy oraz wprowadzić od 2009 r. dwustopniową skalę podatkową 18 i 32 proc. Debata o projektach ustaw podatkowyCH zaplanowana jest na piątek.

We wtorek Sejm rozpatrzy sprawozdanie sejmowej komisji finansów publicznych z wykonania budżetu za 2005 r. oraz sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu za 2005 rok i będzie rekomendowała Sejmowi przyjęcie uchwały udzielającej absolutorium rządowi za okres 1 stycznia - 31 grudnia 2005 r. Zwróciła jednak uwagę "dysponentom części budżetowych", ocenionych negatywnie przez NIK i właściwe komisje sejmowe, na "konieczność usunięcia nieprawidłowości", które spowodowały taką negatywną ocenę.

Najwyższa Izba Kontroli wystawiła negatywną ocenę m.in. wykonaniu budżetu MON oraz PFRON, ale Komisja Finansów Publicznych przegłosowała w trakcie posiedzenia akceptację wykonania tych części budżetu.

Posłowie zdecydują też we wtorek, czy przed przerwą wakacyjną odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Projekt zakłada powołanie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która zastąpiłaby Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Bankowego.

W środę posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy o organizacji rynku mleka, projektem ustawy o biopaliwach oraz projektem ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw.

W czwartek wieczorem odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o podatku od samochodów. Przewiduje on podatek od samochodów oparty na pojemności skokowej silnika oraz normie emisji spalin. W uzasadnienie do projekty napisano, że należy odejść od uzależnienia podstawy opodatkowania od ceny lub wartości rynkowej samochodu.

"Takie podejście stwarza szerokie możliwości nadużyć, gdyż ocena wartości samochodów nie jest obiektywnym czynnikiem, mogącym wprowadzać jednolite zasady opodatkowania dla wszystkich samochodów. Stąd też celowe wydaje się oparcie na systemie uwzględniającym dane techniczne pojazdu, jako obiektywne kryteria wpływające na kwotę podatku. " - napisano w uzasadnieniu

W czwartek wieczorem Sejm rozpatrzy poselski projekt ustawy o podatku rolnym. Z projektu wynika, że jeśli grunty gospodarstwa rolnego zostały wydzierżawione, podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca.

kaw/ lip/ (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu