Sejm: Zmiany w ustawie o RTV możliwe jeszcze na tym posiedzeniu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 10:13

Niewykluczone, że jeszcze na tym posiedzeniu Sejm uchwali zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji zmniejszające liczbę członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pierwsze czytanie projektu zmian autorstwa PiS odbyło się w ubiegłym tygodniu.

Niewykluczone, że jeszcze na tym posiedzeniu Sejm uchwali zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji zmniejszające liczbę członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pierwsze czytanie projektu zmian autorstwa PiS odbyło się w ubiegłym tygodniu.

Zależy to jednak od tego, czy Komisja Kultury i Środków Przekazu, do której trafił projekt zmian, zdąży przekazać Sejmowi sprawozdanie ze swoich prac, tak aby drugie czytanie projektu odbyło się jeszcze w środę wieczorem. W takiej sytuacji głosowanie mogłoby odbyć się w piątek

We wtorek Paweł Kowal (PiS), przewodniczący podkomisji powołanej specjalnie do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o rtv, poinformował, że zaproponuje ona Komisji Kultury i Środków Przekazu zmniejszenie liczby członków KRRiT do pięciu. Obecnie w skład Rady wchodzi dziewięć osób.

Według omawianego projektu zmian ustawy o rtv KRRiT miałaby liczyć trzech członków - po jednym członku powoływaliby: prezydent, Sejm i Senat.

Według niektórych prawników konstytucjonalistów, zapis o trzyosobowej Radzie jest niezgodny z konstytucją, gdyż w artykule o powoływaniu członków Rady przez prezydenta użyta jest liczba mnoga. Oznacza to, że prezydent powinien powołać co najmniej dwie osoby. KRRiT powinna więc liczyć co najmniej czterech członków, ale według specjalistów, skład Rady powinien mieć liczbę nieparzystą, aby możliwe było podejmowanie spornych decyzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane