Sejmowe komisje przyjęły rządowy projekt ustawy o paliwie rolniczym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2006, 15:38

Sejmowe komisje rolnictwa i finansów publicznych przyjęły w środę rządowy projekt ustawy o paliwie rolniczym, wprowadzając do niego drobne poprawki.

Sejmowe komisje rolnictwa i finansów publicznych przyjęły w środę rządowy projekt ustawy o paliwie rolniczym, wprowadzając do niego drobne poprawki.

    Na wniosek przewodniczącego komisji rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza (PiS), posłowie zdecydowali, że nie będą pracować nad trzema konkurencyjnymi projektami poselskimi o paliwie rolniczym - autorstwa Samoobrony, SLD i PSL. Jednogłośnie, jako projekt wiodący, wybrali wersję rządową.

    Najważniejsza poprawka, którą wprowadzili do projektu posłowie to możliwość uzyskiwania przez rolników zwrotu podatku akcyzowego w tym roku na podstawie faktur wystawionych od 1 stycznia br.

    Jak podkreślał podczas obrad komisji poseł Janusz Maksymiuk (Samoobrona), takie rozwiązanie ma dać możliwość skorzystania ze zwrotu tym rolnikom, którzy już w styczniu kupili zapas paliwa na cały rok. Według pierwotnego rozwiązania, rolnicy mogli ubiegać się o zwrot podatku na podstawie faktur wystawionych od 1 marca br.

    Inna poprawka, wprowadzona przez posłów, zmienia okres składnia przez rolników wniosków o zwrot podatku. Terminy te to 1-31 marca oraz 1-30 września (w tym roku obowiązywać będzie tylko termin wrześniowy). Tym samym posłowie zmienili także termin wypłaty zwrotu podatku na maj-czerwiec oraz listopad-grudzień.

    Podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o paliwie rolniczym, które miało miejsce w ub. tygodniu, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział, że pomoc finansowa dla rolników w formie zwrotu części akcyzy ma zwiększyć konkurencyjność polskiego rolnictwa na unijnym rynku. "Producent rolny otrzymywałby dwa razy do roku częściowy zwrot podatku w zależności od ilości zakupionego oleju napędowego, jednak nie więcej niż 86 l/ha" - powiedział wówczas.

    Jak podkreślił, pomoc dla rolników będzie podobna do stosowanej w innych krajach UE. Według unijnego prawa, możliwe jest zastosowanie minimalnej stawki podatku akcyzowego od olejów napędowych używanych w produkcji rolniczej, czyli 21 euro na tysiąc litrów i wprowadzenie tej minimalnej stawki leży w gestii państw członkowskich.

    "Na sfinansowanie kosztów realizacji tego zadania gmina ma otrzymać 2 proc. z budżetu państwa. Koszty budżetu państwa wyniosą 450 mln zł, w tym 2 proc. czyli 9 mln zł dla urzędów gmin na sfinansowanie kosztów obsługi systemu" - powiedział minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane