Sektor eventowy odrabia straty

opublikowano: 30-06-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zaległości branży eventowej podczas pandemii wzrosły o 144 mln zł i sięgają 360 mln zł. Wiele firm odżywa w sezonie letnim.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaka jest sytuacja w branży eventowej?
  • Czy długi firm organizujących imprezy rosną czy spadają? Dlaczego?

Z danych zgromadzonych w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor i Biurze Informacji Kredytowej, wynika, że zadłużenie agencji eventowych wobec dostawców i banków wzrosło z nieco ponad 202 mln zł w marcu 2020 r. do przeszło 236 mln zł w kwietniu 2022 r. Obecnie problemy finansowe ma 3729 takich przedsiębiorców.

Zdecydowanie gorzej okres COVID-19 przeszły firmy zajmujące się promocją, zarządzaniem i organizacją targów, wystaw, kongresów i konferencji (PKD 8230Z). Ich zadłużenie wobec dostawców i instytucji finansowych wzrosło od marca 2020 r. do kwietnia 2022 r. z prawie 14 mln zł do ponad 123 mln zł, a liczba dłużników z 338 do 466.

W sumie zaległości sektora eventowego wobec dostawców i banków sięgają 360 mln zł. Od wybuchu pandemii wzrosły o niemal 144 mln zł.

W ostatnich latach branża nie miała łatwo, ale teraz imprezy wracają do łask. Koncerty, pikniki, targi i kongresy sprzedają się jak świeże bułeczki.

– Bieżący rok to przede wszystkim koncerty przekładane z poprzednich lat. Zainteresowanie wydarzeniami jest bardzo duże, większość biletów została sprzedana – przyznaje Dagmara Chmielewska, prezes Stowarzyszenia Branży Eventowej i dyrektor programowa studium Event Management.

Dodaje, że jeszcze zimą sytuacja była trudna, a wiosna upłynęła pod znakiem wątpliwości dotyczących kryzysu wojennego w Ukrainie. Duży ruch związany ze sprzedażą koncertów i festiwali rozpoczął się w maju.

– Nie wiemy jednak, co wydarzy się od września do października. Czujemy silną presję, żeby zabezpieczyć się na przyszłość – mówi Dagmara Chmielewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane