Sellin: projekt dużej ustawy medialnej trafi do Sejmu w ciągu kilku dni

ISBNews
opublikowano: 08-04-2016, 10:00

Projekt dużej ustawy medialnej jest gotowy i trafi do Sejmu w ciągu najbliższych dni, poinformował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

"Nad nową właściwie ustawą o mediach narodowych pracuje mój kolega - sekretarz stanu Krzysztof Czabański i poinformował nas, że te ustawy są przygotowane i w każdym momencie mogą trafić do Sejmu. Myślę, że jest to kwestia kilku najbliższych dni" - powiedział Sellin w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.

Po uchwaleniu nowe prawo zastąpi obecnie obowiązującą "małą ustawę", która będzie funkcjonować nie dłużej niż do końca czerwca tego roku. "Do końca czerwca musimy się uporać już z docelową ustawą" - dodał wiceminister.

"Na mocy ustawy media publiczne nie będą już spółkami prawa handlowego, tylko państwowymi osobami prawnymi. To oznacza, że będą raczej koncentrowały się na misji publicznej, a nie na generowaniu zysku i rywalizacji z mediami komercyjnymi na to, kto więcej zarabia i nadaje reklam"- tłumaczył wiceminister.

Dodał, że opłata wraz z rachunkiem za energię elektryczną wyniesie niewiele więcej niż 10 zł, a część osób, podobnie jak do tej pory, będzie z tej opłaty wyłączona.Jego zdaniem, wiele szczegółów zostanie ustalone przez posłów w trakcie procedowania.

Według Sellina, jeżeli media publiczne mają wypełniać dobrze swoją misję, powinny mieć mniej więcej 2 mld zł rocznie do podziału.

Nowe media mają być kierowane przez dyrektorów, którzy będą wybierani przez Radę Mediów Narodowych, powoływaną przez Sejm, Senat i Prezydenta - podobnie jak obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane